Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiu total de cotizare realizat 46 ani 7 luni si 22 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiu total de cotizare realizat 46 ani 7 luni si 22 zile. In ...

Stagiu total de cotizare realizat 46 ani 7 luni si 22 zile.
In sistemul public din care.
Conditii normale 19 ani si 27 zile.
Grupa 2-a ( lg 3/ 1977) 10 ani .
Stagiu aferent grupa 2 ani si 6 luni.
Perioada asimilata ( pensie invaliditate) 15 ani si 25 zile.
Numar total de puncte 43.79733 din care
Conditii normale 36.24519
Pensie suplimentara 4.69161
Puncte grupa 2.86053.
La recalcularea din septembrie 2024 cind se aclculeaza punctele mele se adauga si periosda asimilata adica 46 ani si 7 luni? Sau numai punctele realizate 43.79733 ale mele? Imi puteti spune? Va multumesc.
La recalculare se ia in considerare punctajul dvs. din decizia de pensionare , la care se adauga punctele de stabilitate . Pentru calculul acestora ( a punctelor de stabilitate ) se are in vedere doar stagiul CONTRIBUTIV , adica numai anii efectiv lucrati . Cum dvs. aveti doar 29 ani contributivi , sunt 4 ani peste cei 25 . Prin urmare , veti avea 2 puncte in plus peste punctajul de pensie ( 0,50 x 4 = 2 ) .
Sunteți pensionar de limită de vârstă ? Când ați trecut de la pensie de invaliditate, la cea de limită de vârstă ?
Am trrcut in 2021 lina 9 de la pensie invaliditate la pensie de limita de virsta. Multumesc.
Stagiul asimilat aferent pensiei de invaliditate a intrat in calculul punctajului mediu anual la data trecerii la limita de varsta.
In septe,mmrie 2024 ar trebui sa aveti total puncte acumulate 45.79733x81=37010 lei pensie/brut.
Confirmati ca acum pensia este de 3150 lei/brut ?
In ianuarie cu indexarea fac 3100 lei acum am 2278 lei si punctaj mediu anual am 1.27565.
Bibi29, utilizator