avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 239 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Posibilitate uzucapiune ??
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Posibilitate uzucapiune ??

Buna ziua .
Socrul meu deține un teren provenit de la bunica sa.
Terenul inițial a provenit din familia bunicii socrului, trecut la primărie pe ea și a platit impozit .
După moartea ei , terenul a fost trecut la primărie pe tatăl socrului și el a platit impozit .
După moartea lui , de vreo 13 ani, este trecut pe socru și el plătește impozit .

Odată cu începerea cadastrării terenurilor în localități , a apărut la primărie un urmaș al persoanei ce a avut grija de fratele bunicii socrului că defapt prin niste acte vechi terenul ăla ar fi al lor .

Oficial nu am fost anunțați că cineva revendica terenul însă ne-a zis o sursa din primărie că ada persoana vrea sa fie anunțată când încep măsurătorile sa fie trecut el că proprietar deși în acești zeci de ani terenul este trecut în registrul agricol al familia noastră și noi am platit impozitul .

Prin uzucapiune am putea deveni proprietari cu acte al terenului ?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 16:28, 11 Aprilie 2023
Prin uzucapiune deveniți proprietari ai terenului.

Insa, sfatul meu este sa va angajati avocat foarte bun si care sa aiba timp de caz pentru ca nu este un proces simplu precum un divorț.
Procesul ar trebui deschis rapid dacă va tulbura posesia.

București 2023
Ultima modificare: Marți, 11 Aprilie 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Mulțumesc!

Ținând cont că valoarea terenului în zona ar fi undeva 10-15 000 lei .

Care ar fi costurile aproximative ale procesului ?
Care ar fi durata lui ?
Care ar fi șansele de finalizare favorabil noua ?
Trebuie sa vorbiti cu avocatul de caz.
Intrebati mai multi avocati.
Pentru estimarea sanselor este de discutat destul de mult cu avocatul.Trebuie analizate si probele de avocat.
Nu dureaza 5 minute.

Nu stiu daca se merita sa va judecati daca este o valoare atat de redusa.

Durata procesului poate fi si de 2 ani.
Depinde unde va judecati si cum va judecati.
Ultima modificare: Marți, 11 Aprilie 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrare in proprietate c.a.p. c.a.p. Pentru tata socru,as putea sa incerc uzucapiune postmortem,adica socrul meu construieste casa in 1972 ,cu autorizatie de constructie pe numele lui,pe un teren ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune sau proprietar? va rog ajutor ! nfloryn nfloryn In anul 1923 bunicul meu a fost improprietarit cu 674 m.p. teren intravilan, ,care in anul 1965 a fost inregistrat in Cartea funciara si pe care in anul 1968 ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune Dumitru Ioana Dumitru Ioana daca sotul meu a murit iar socrii mei a facut testament pe numele fetelor meleeu ce drepturi am,daca locuiesc in casa de 40 de ani,platesc impozite pot dovedi ... (vezi toată discuția)