Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Am următoarea situație. Suntem 2 frați, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Am următoarea situație. Suntem 2 frați, mama este ...

Bună ziua. Am următoarea situație. Suntem 2 frați, mama este în viață iar tatăl meu a murit. Succesiunea după tata a fost facută ( atat mama cat si eu am renuntat la mostenire in favoarea fratelui - o casa). In acest moment sunt despartita de sot (avem doi copii) dar inca nu am introdus actele de divort. Intrebarea mea este: ce ACT pot face astfel incat sa-mi ramana mie casa in care locuiesc impreuna cu mama. Nu vreau sa impart la divort casa, sau in cazul in care se intampla ceva cu mama mea sa fie atacat . Ce act ma sfatuiti sa fac?
Aveți două variante, niciuna care să vă convină pe deplin.
1. Donație, caz în care bunul este propriu, nu intră în masa partajabilă la divorț, dar actul poate fi atacat ușor de donator sau moștenitorii acestuia.
2. Vânzare-cumpărare, caz în care bunul devine bun comun, intră în masa partajabilă în caz de divorț și poate fi foarte greu atacat de către vânzător sau moștenitorii acestuia.

Probabil, cea mai bună variantă ar fi să terminați divorțul și apoi să cumpărați imobilul.
Eu as alege varianta donatiei dar acum depinde si cum va intelegeti cu fratele, el ar fi singurul ce ar putea ataca acest act si pune probleme... ca banuiesc ca bunicii, parintii mamei, nu mai sunt printre noi...
Ionut.ion, utilizator
casa cui, doamna ?
din ce ziceti, casa pt care ati dezbatut succesiunea e fie bunul propriu al fratelui ( unic proprietat daca tata era unicul proprietar), fie casa e bun in copropretate- mama, fratele.
cota cui o vreti ? A mamei ? Sa v-o doneze
gi-jane2, moderator
Din ce inteleg eu... exista doua case, una a tatalui ( la care sotia/mama si dansa a renuntat la mostenire si a ramas doar fratelui ) si una in care locuieste acum cu mama ( banuiesc ca doar a mamei...) si care doreste sa-i ramana doar dumneaei ( fara a intra la vreun eventual partaj-cu toate ca bunurile mostenite sunt doar bunuri proprii, nu intra la partaj-sotul are dreptul doar la cota dumnealui dupa decesul doamnei, in functie de cu cine vine la mostenire).

Singurul ce ar putea crea probleme* este fratele, cel ce a primit casa cealalta, pentru ca in caz de donatie este mostenitor rezervatar ( presupunand ca bunicii materni nu mai sunt printre noi) si ar putea cere partea lui, chiar daca a primit casa cealalta...
Ionut.ion, utilizator
Act de vanzare cumparare pot face doar dupa divort. Nu se poate face un testament si dupa divort sa anulam testamentul si sa fac act de vanzare cumparare?