Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozite locale persoana cu handicap
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozite locale persoana cu handicap

Bună ziua.Sotul moștenitor al soției defunctei, în calitate de coproprietar, este obligat să plătească taxe și impozite, în condițiile în care acesta este scutit de la plata acestora, fiind persoană cu handicap? Dacă nu ,în ce bază legala ? Cum se poate contesta decizia Primăriei? Mulțumesc
george-neagu, moderator
ati facut succesiunea? care sunt mostenitorii?
Lege 448/2006
Facilitati
Art. 26. -
a) scutire de impozit pe veniturile din salarii şi indemnizaţii de natură salarială;
b) scutire de la plata impozitului pe clădire şi teren;
c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu ataş şi mototriciclurilor, adaptate handicapului;
d) scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizaţiei de funcţionare pentru activităţi economice şi viza anuală a acestora;
e) scutire de la plata taxei hoteliere.