avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 464 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune Buna ziua, Matusa mea a lasat bunurile prin ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune Buna ziua, Matusa mea a lasat bunurile prin testament ...

Succesiune

Buna ziua,
Matusa mea a lasat bunurile prin testament intocmit la notar , nepotilor/stranepotilor de frate/Sora si unei prietene. Matusa nu are parinti in viata, copii, sot si frati/surori, numai nepoti si stranepoti de frate/Sora
Un nepot de frate trecut in testament a decedat inaintea matusii. Nepotul a lasat in urma o sotie si copil.
Testamentul nu prevede ce se intampla in cazul decesului unui mostenitor testamentar.
Intrebarea este: care este procedura in cazul partii din mostenire atribuita nepotului decedat? Cum se imparte si cui?
O alta intrebare: poate cineva ( nepoti/stranepoti de frate/Sora) ataca testamentul in instanta?
Multumesc frumos,

Cel mai recent răspuns: helene100 , utilizator 10:10, 21 Aprilie 2023
Buna ziua,
Va beneficia de cota de mostenire din testament, sotia si copilul nepotului defunct.
Da, orice persoana interesata, poate ataca testamentul in instanta.
Multumesc frumos pentru raspuns. Notarul care a intocmit testamentul ne-a spus ca acea cota a nepotului decedat se imparte la restul de persoane trecute in testament si nu la sotia si copilul nepotului. Este vorba de o neintelegere sau trebuiesc indeplinite anumite conditii pentru ca sotia si copilul sa primeasca cota nepotului?
M-am exprimat gresit cu privire la atacarea testamentului, ma gandeam ca daca cineva il ataca in instanta ce sanse de castig ar avea? Si in ce conditii?


Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
Va beneficia de cota de mostenire din testament, sotia si copilul nepotului defunct.
Da, orice persoana interesata, poate ataca testamentul in instanta.

6 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Testamentul nu prevede ce se intampla in cazul decesului unui mostenitor testamentar.

Asta pt ca prevede legea ce se intampla



Art. 1071

Caducitatea legatului

Orice legat devine caduc atunci când:

a) legatarul nu mai este în viaţă la data deschiderii moştenirii;

Deci partea lui nu e mostenita de urmasii sai.

Testamentul nu are motive sa fie atacat cu succes.

Mai departe, contează dacă e cu titlu universal sau particular. Probabil c notarul s-a pronuntat cunoscand situatia exacta.
Ultima modificare: Marți, 18 Aprilie 2023
gi-jane2, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă mătușa mai trăiește, poate remedia situația cu un nou testament în care să-i introducă și pe fiica și soția nepotului defunct, pe partea ce i s-ar fi cuvenit acestuia. Orice nou testament revocă testamentul anterior.
Multumesc pentru raspuns, matusa a decedat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire unchi fara copii, testament pentru un alt nepot. andreiadmin andreiadmin va rog unele clarificari in urmatoarea situatie :un unchi al meu si frate al mamei mele a decedat,dupa ce sotia lui decedase cu un an inainte.NU au avut ... (vezi toată discuția)
Succesiune testamentara mariaalbu mariaalbu Matusa a lasat un testament pe numele nepotului si fratelui ei.Unchiul,sotul ei a intocmit testamentul numai pe numele cumnatului(fratele sotiei),prin care ... (vezi toată discuția)
Mostenire prin testament adapetre adapetre Matusa mea al carui sot este decedat a lasat bunurile sale mie si unor rude ale sotului sau facand pentru fiecare dintre noi testament separat in care ... (vezi toată discuția)