avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... REF TAXA TIMBRU 3% DIN VALOAREA MASEI PARTAJABILE,APOI ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

REF TAXA TIMBRU 3% DIN VALOAREA MASEI PARTAJABILE,APOI TAXA FOND SI APEL

Buna ziua,sa zicem chiar daca este 23,55 hrs/25 ian

Respectuos va rog raspunsul la intrebarea= DE CITE ORI PLATESC 3 % DIN VALOAREA MASEI PARTAJABILE INTR-UN PROCES DE PARTAJ,RECURS,APEL ??? 1) LA DESCHIDEREA PARTAJULUI = TAXA TIMBRU = 3 %,, APOI 2) TAXA FOND SI APEL IN FAZA A DOUA = LA RECURS,,, APOI 3) LA "" APEL IARASI VOI PLATI ACEST SUPERB PRIETEN NUMIT 3 % ????? DIN VALOAREA MASEI PARTAJABILE ???
Va multumesc mult si ANTICIPAT// bunkerom9293@yahoo.com
LA PRIMA INSTANTA PLATITI TAXA DE TIMBRU 3% DIN VALOAREA PARTAJABILA...IN CALE DE ATAC TAXA SE INJUMATATESTE....
AM PRICEPUT ""BUSTEAN""" LA PRIMA INSTANTA 3 % ADICA PE ROMANESTE= IN TERMENII POPORULUI ROMAN = LA DESCHIDEREA PARTAJULUI NU, PLATESC 3 % ADICA CCA 48 MILIOANE VECHI??? APOI IN CALE DE ATAC = ASTA VA SA ZICA = a) PRIMUL ATAC = RECURS = TAXA FOND SI APEL NUMAI 50 % ADICA NUMAI 24 MILIOANE VECHI OK??? FARA = ONORARIU AVOCAT SI FARA 1 - 2 EXPERTIZE PLATITE DIN NOU,,???
APOI b ) AL DOILEA ATAC = """ APEL """ IARASI 50 % DIN 3 % VALOAREA MASEI PARTAJABILE ????
Va multumesc mult si anticipat pt clarificarea viitoarelor platii pe etape = partaj,,recurs,,apel
- fond (prima instanta)
- apel
- recurs
(asta-i ordinea).

Partea cu 50% vad ca ati inteles-o.
Dar nu inteleg de ce sunteti asa de ...convins :) ca veti pierde si la fond astfel incat, declarand apel, sa platiti dvs. taxa de timbru pentru apel, si in apel , pentru a plati tot dvs. taxa de timbru pentru recurs.
Poate or mai plati si altii ;)

Rugaminte: nu faceti exces de majuscule pentru ca textul devine greu de citit
SA TRAITI BINE ...
Apropo de convingere/ DE CE SINT ""CONVINS,, pai nu apare """ corosiunea "" deci pt a fi sigur ca nu apare aceasta superba " corosiune " a metalelor,,, SI VREAU SA FIU SIGUR ca nu apare,,,trebuie musai sa folosesc "" = vaselina,,unguent ceva contra corosiunii NU ??? ,,pt a nu risca nimic, ,, mai ales ca sint """" putin COMPLECT LEFTER "" si nu am bani de cei doi avocati necesari,,, Ce fac ma apar singur ???,,, fara domni avocati ??? Sanse ???? zero ???
Deci eu ca un bun si corect cetatean trebuie sa i-mi "" fac calculele in toate variantele posibile,pt a nu risca nimic/ pt a fi sigur de victorie dupa primul al doilea atac ,nu ???,, mai ales ca = nu am,, nu folosesc nici un unguent .
Dar daca = ambele tabere folosesc = unguenti,,vaseline,,ce se va intimpla??? Cistiga cel cu vaselina/unguentul mai bun , nu ???. Bun acum alta intrebare =
Cind platesc acest superb 50% din 3 % in faza APELULUI???? cred ca la = inceputul acestui "" apel nu??? indiferent de rezultatul/hotarirea emisa de Instanta nu ??? Uite azi am primit citatie oficiala pt infatisarea urmatoare= peste citeva zile,,, in care se precizeaza citez = """ de a face precizari scrise cu privire la cererea reconventionala prin indicarea unei singure cote de contributie, sa timbreze cererea reconventionala corespunzator( nu am stiut, am depus-o, dar nu am timbrat-o = asta inseamna cumva ceva/alti bani ???) si sa faca precizari cu privire la cadrul procesual al cererii reconventionale avind in vedere ca S C xxxxxxxxx nu are calitate procesuala in cauza "" am incheiat citatul... MARE MINUNE = O TRIMITE JUDECATORIA( citatia ) din localitatea x in 11 ian 2010 si ajunge la mine azi 26 ian 2010,, cu precizarea distantei ca de la Judecatorie la mine acasa max 8 - 9 km si 15 zile dupa stampila postei???????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!,, nu a fost ceva intentie sa ajunga la mine tirziu,,sa nu am timp sa depun ce se cere si sa = 1) pierd,,, 2) sa se amine iarasi ?????
Va multumesc mult oricum lasind gluma la o parte//Paris Petre
Valoarea masei partajabile ,3% din valoare = taxa de timbru,, bun pina aici e clar. Am/avem de partajat 1) teren x mp si................... ceva construit= fundatie si pereti,fara tavane,acoperis,,"" deci zic eu ca nu este nici cel putin "" imobil la rosu""" eu zic = "" proiect in constructie"" in derulare/in curs de constructie,,,,, intrerupt din cauza aparitiei surprinzatoare a = divortului, partajului.
Care este definitia juridica a celor doua expresii = imobil la rosu,, si proiect in constructie??? sau este INTERPRETABILA ?? cum vreau eu/ cum vor organele in drept... Dar daca am proiect pt constructie S + P + 4 etaje iar lucrarea/constructia a fost intrerupta la jumatate si autorizatia de constructie a expirat ????? Este considerat = imobil la rosu???? sau "" proiect in constructie ?? sau interpretabil pt """ a fi o valoare partajabila mai mare ???Valoarea masei partajabile este de 300 000 RON pt tot = S+P + 4 etaje,,,CE TAXA DE TIMBRU folosesc ?????pt ca proiectul in constructie nu are trecut de vreun organ = valoarea, aceasta este trecuta in autorizatia de constructie
Va multumesc

Alte discuții în legătură

Taxe de timbru (apel, recurs) voinea75 voinea75 Va rog sa-mi spuneti cat trebuie sa platesc taxa de timbru partaj. Sunt in faza de prima instanta (fond cred).Am platit 3% din valoare. Urmeaza apelul, apoi ... (vezi toată discuția)
Anulare raport de expertiza in cale de atac apel-respins ca netimbrat anadanaila anadanaila pe rolul unei judecatorii am avut o actiune de partaj judiciar, valoarea masei de partaj apreciind/o la suma de cca.15.000 lei avand in vedere ca valoarea de ... (vezi toată discuția)
Taxe timru judiciar apel valik valik cine poate sa-mi spuna cam cat ar costa taxa timbru judiciar apel partaj bunuri comune.valoare imobil 356 000 roni ( valoare estimata expert nereala ). in ... (vezi toată discuția)