Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxe de timbru (apel, recurs)
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxe de timbru (apel, recurs)

Va rog sa-mi spuneti cat trebuie sa platesc taxa de timbru partaj.
Sunt in faza de prima instanta (fond cred).Am platit 3% din valoare.
Urmeaza apelul, apoi recursul? Platesc separat atat pt apel cat si pt recurs? Ce procent?

Este vorba de un partaj imobil coachizit.
Sa zicem ca la fond eu obtin procent de 80%, partea adversa 20%.
Eu fac apel si contest cei 20%. Cat trebuie sa taxez?
In apel obtin 90%, partea adversa 10 %.
Fac recurs si contest cei 10%. Cat trebuie sa taxez?

Sper ca ati inteles ce vreau sa aflu si va foarte multumesc.

Cu stima
In apel si recurs, taxa de timbru care este plateste este 50% din taxa de timbru platita in prima instanta. Asadar, taxa de timbru pe care ati platit-o la etapa de fond se va imparti la 2, si suma rezultata este taxa de timbru care se plateste in caile de atac.
Chiar daca contest 20% din valoare? Tot 1/2 din 3% trebuie sa achit?