avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 376 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxe de timbru (apel, recurs)
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxe de timbru (apel, recurs)

Va rog sa-mi spuneti cat trebuie sa platesc taxa de timbru partaj.
Sunt in faza de prima instanta (fond cred).Am platit 3% din valoare.
Urmeaza apelul, apoi recursul? Platesc separat atat pt apel cat si pt recurs? Ce procent?

Este vorba de un partaj imobil coachizit.
Sa zicem ca la fond eu obtin procent de 80%, partea adversa 20%.
Eu fac apel si contest cei 20%. Cat trebuie sa taxez?
In apel obtin 90%, partea adversa 10 %.
Fac recurs si contest cei 10%. Cat trebuie sa taxez?

Sper ca ati inteles ce vreau sa aflu si va foarte multumesc.

Cu stima
Cel mai recent răspuns: voinea75 , utilizator 13:18, 28 August 2012
In apel si recurs, taxa de timbru care este plateste este 50% din taxa de timbru platita in prima instanta. Asadar, taxa de timbru pe care ati platit-o la etapa de fond se va imparti la 2, si suma rezultata este taxa de timbru care se plateste in caile de atac.
Chiar daca contest 20% din valoare? Tot 1/2 din 3% trebuie sa achit?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

O cerere pt o noua expertiza admisa implica si timbrarea acesteia la valoarea imobilului? voinea75 voinea75 Partaj coachizit S-a terminat fondul. Urmeaza sa fac apel. Pot in apel sa contest valoarea prea mare a imobilului stabiliata de expert (am facut si ... (vezi toată discuția)
Se poate face o asfel de cerere in apel? voinea75 voinea75 Partaj imobil coachizit. La fond am cerut sa constate instanta contributia mea exclusiva si sa-mi atribuie imobilul mie. In subsidiar am cerut cam acelasi ... (vezi toată discuția)
Este posibil in apel sa taxez la valoare pt o noua expertiza? stancescua stancescua Va rog, daca stie cineva sa-mi raspunda. Subiect: partaj In cererea de apel am avut 2 motive: 1. Instanta de fond nu s-a pronuntat pe unul din capetele din ... (vezi toată discuția)