Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Calculul cheltuielilor pentru intretinere/reparatii ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Calculul cheltuielilor pentru intretinere/reparatii lift se face ...

Calculul cheltuielilor pentru intretinere/reparatii lift se face la numărul de persoane dintr-un apartament sau la suprafață acestuia?
Cheltuielile de functionare pe persoane si cele de intretimere pe cota indiviza.
legea 196/2018
[ link extern ]

ART. 85
Cheltuielile pe cota-parte indiviză de proprietate reprezintă cheltuielile asociației cu privire la
proprietatea comună, cu privire la: fondul sau fondurile pentru lucrări de întreținere, service,
reparații
și, după caz, de consolidare, reabilitare, eficiență energetică, modernizare la părțile de
construcții și instalații aflate în/și pe proprietatea comună, astfel cum este descrisă în cartea
tehnică a construcției și în acordul de asociere: subsolul; conductele de distribuție și coloanele
instalațiilor de apă, canalizare, încălzire, energie electrică; echipamente de echilibrare hidraulică a
instalațiilor; casa scării; podul; spălătoria; uscătoria; terasa; ascensorul; interfonul - partea de
instalație de pe proprietatea comună; centrala termică proprie; crematoriul; tubulatura de
evacuare a deșeurilor menajere; structura de rezistență; fațadele; acoperișul și altele asemenea,
conform prevederilor din acordul de asociere; personalul angajat sau contractat al asociației: salarii
sau remunerații pentru administrator, contabil, instalator, electrician, portar, îngrijitor, personalul
care asigură curățenia etc.; indemnizații acordate membrilor asociației de proprietari ori
persoanelor alese: președintele, membrii comitetului executiv și cenzorului/comisiei de cenzori;
prime; credite bancare; contracte sau polițe de asigurări; cheltuieli cu produse și accesorii pentru
curățenie, alte servicii administrative către proprietatea comună.

Art 75
(5) Prin excepție de la prevederile alin. (4), în baza hotărârii adunării generale, pot fi exceptate
de la plata cheltuielilor aferente consumului de energie electrică pentru funcționarea
ascensorului/ascensoarelor persoanele care locuiesc în apartamente situate la subsol, demisol,
parter, mezanin, precum și la etajul 1 din clădirile fără mezanin.
w_v_w_v, utilizator
Mulțumesc!!!
Aceasta este ultima varianta a legii? Știu ca s-a modificat în 2023. Pentru ca e aberant. Pt.un apartament de 80m2 cu 2 persoane se va plăti de 2 ori mai mult decât pentru un ap.de 40 m2,cu 4 persoane. În condițiile în care cei care folosesc liftul sunt dubli ca număr. Este absolut aberant!!
Da aceasta este ultima si nu s-a modificat nimic.
Pai de ce e aberant? Ia spuneti dv ce varianta mai buna aveti??
Intretinerea este aceeasi si ca transporta 100 persoane pe luna si ca sta degeaba daca e doar un apartament locuit de exemplu.
Reviziile si inspectiile se fac la perioade regulate conform legii.
Cheltuielile de functionare sunt pe persoane.
Daca sunt 4 persoane si 2 batrani care nu ies din casa si platesc 4 cum este?
Asteptam o sugestie de la dv si propunem sa modificam daca aveti vreo idee buna. este adevarat ca o folosire mai mare duce la o uzura mai mare dar se presupune ca pe parcusul existentei imobilului intr-un apartament de 180m2 cum sunt la UNIRII locuiesc mai multe persoane decat intr-o garsoniera de 38m2.
Asteptam o sugestie de la dv si propunem sa modificam daca aveti vreo idee buna.
w_v_w_v, utilizator
Cu siguranță nu am expertiza necesara în legiferare, dar absolut logic,matematic,nu vad cum poate fi echitabil ca 2 persoane sa plătească întreținerea liftului la fel ca 5 persoane,doar pentru ca avem aceeași suprafata a apartamentului. Sa nu mai vorbesc de apartamentele mai mici decât cel în care locuiesc eu. La același etaj cu mine ,de ex.,sunt apartamente cu suprafețe jumătate fără de al meu, dar în care stau 3,4,5 persoane și plătesc de 2,5 ori mai puțin ca mine,în condițiile în care e absolut evident ca folosesc liftul muuuult mai mult ca mine. Categoric pentru situația intretinere/reparație lift,cheltuielile trebuie împărțite la nr.de persoane,nu la suprafață. În ceea ce privește ex.dvs.cu cei 2 batrani....aceasta e o situație particulara...Și eu voi fi bătrână și voi plăti tot de 2,5 ori mai mult decât apartamentele mai mici,chiar dacă în acestea sunt locuite de mai multe persoane active, fără sa ies din casa,dacă legea rămâne sub această formă
si daca locuiesc 3 4 5 ca ii vedeti si nu declara nr real de persoane nu sunteti tot in dezavantaj?