Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Doresc sa cumpar o bucată dintr-un teren.Cine are ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Doresc sa cumpar o bucată dintr-un teren.Cine are obligatia ...

Doresc sa cumpar o bucată dintr-un teren.Cine are obligatia privind parcelarea,intabularea,cadastru,etc?Ce demersuri legale trebuiesc făcute si care sunt obligațiile vânzătorului si ale cumpărătorului?Există posibilitatea ca de toate aceste aspecte să se ocupe un notar,care să ne spună exact cine si ce trebuie să facă pentru perfectarea tranzacției?Practic doresc sa cumpar o parte din curtea unui cetătean cu care m-am înțeles verbal,dar niciunul dintre noi nu știm cum trebuie procedat.Vă mulțumesc.
Vă îndrumă notarul pe amândoi.
vanzatorul trebuie sa parceleze/dezmembreze etc, ca sa va poata vinde o bucata, acea bucata pe care o vreti