Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Ce contracte ar trebui sa întocmească un PFA?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Ce contracte ar trebui sa întocmească un PFA?

Ce contracte ar trebuii sa întocmească un PFA daca vrea sa lucreze cu un srl? ( pfa ul sa ii faca lucrări srl ului si srl ul sa le plătească)
este de ajuns cel de prestării servicii?
george-neagu, moderator
Da.
Dar poate ar fi trebuit sa detaliați puțin tipul de colaborare. Daca acel SRL va da ocazional unele părți din întregul proiect pe care-l are el cu beneficiarul, veți semna acest contract de prestari servicii general cu termen de valabilitate pe mai multi ani si apoi pentru fiecare lucrare în parte veți încheia cu SRL o cate o nota de comanda (ca un act aditional). Chiar și aceasta procedura trebuie sa fie trecuta detaliat în contractul general pentru ca în urma ei și a finalizării acelei părți din lucrarea mare care va e repartizata, se intocmeste devizul și factura.
Nu, doar fac o simpla lucrare care dureaza 2 luni pt o factura de avans si una finala, in acest caz este de ajuns contractul de prestării servici cu termen de valabilitate, fara sa mai întocmesc acte adiționale?
george-neagu, moderator
Da, e de ajuns contractul.

george-neagu a scris:

Da, e de ajuns contractul.

am inteles, daca anul trecut am ajuns la contractul cu nr 118, de la începutul anului acesta ar fii trebuit sa reiau de la 1? sau sa continui
Se dau numere în continuare, atâta timp cât veți avea pfa-ul. La fel și la facturi.