avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Am un contract de prestării servicii pt o lucrare.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Am un contract de prestării servicii pt o lucrare.

pt un pfa ,
daca am un contract de prestării servicii pt o lucrare, sunt obligat sa fac proces verbal de începere a lucrărilor si proces verbal de terminare a lucrărilor?
sau pot sa modific cu un termen fix, fara sa mai fac procese verbale
Ultima modificare: Duminică, 23 Aprilie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Manuela Rășină , administrator 04:57, 24 Aprilie 2023
Despre ce lucrare este vorba ?
In mod normal, astfel de clauze se trec in contractul de prestari servicii incheiate intre parti, la obligatii care revin partilor semnatare. Daca este vorba de lucrari de ctii., legea ctii.-lor prevede incheierea unor procese verbale la anumite stadii ale lucrarilor.


POPA GHEORGHE a scris:

Despre ce lucrare este vorba ?
In mod normal, astfel de clauze se trec in contractul de prestari servicii incheiate intre parti, la obligatii care revin partilor semnatare. Daca este vorba de lucrari de ctii., legea ctii.-lor prevede incheierea unor procese verbale la anumite stadii ale lucrarilor.

in domeniul construcțiilor, ce procese verbale? unde le gasesc
Legea 50/ 1991 actualizata o gasiti aici: [ link extern ]


POPA GHEORGHE a scris:

Legea 50/ 1991 actualizata o gasiti aici: [ link extern ]

am inteles, dar daca anul trecut am ajuns la contractul cu nr 118, de la începutul anului acesta ar fii trebuit sa reiau de la 1? sau sa continui
Faceți cum doriți, nu există reglementări în privința asta. Dacă vă e mai comod începeți de la 1 / 2023.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procesul verbal de receptie finala a constructiei adnanomer adnanomer Ma aflu in faza de finalizare a constructiei si am fost informat de catre dirigintele de santier ca pentru intocmirea procesului verbal de finalizare a ... (vezi toată discuția)
Ce contracte ar trebui sa întocmească un pfa? stefan5747 stefan5747 Ce contracte ar trebuii sa întocmească un PFA daca vrea sa lucreze cu un srl? ( pfa ul sa ii faca lucrări srl ului si srl ul sa le plătească) este de ... (vezi toată discuția)
Ssm Ilhan memet Ilhan memet Buna ziua. In cazul in care eu sunt beneficiarul unei lucrari, si am angajat un constructor sa mi execute lucrarea, angajarea si plata firmei de ssm este in ... (vezi toată discuția)