Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Am un contract de prestării servicii pt o lucrare.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Am un contract de prestării servicii pt o lucrare.

pt un pfa ,
daca am un contract de prestării servicii pt o lucrare, sunt obligat sa fac proces verbal de începere a lucrărilor si proces verbal de terminare a lucrărilor?
sau pot sa modific cu un termen fix, fara sa mai fac procese verbale
george-neagu, moderator
Despre ce lucrare este vorba ?
In mod normal, astfel de clauze se trec in contractul de prestari servicii incheiate intre parti, la obligatii care revin partilor semnatare. Daca este vorba de lucrari de ctii., legea ctii.-lor prevede incheierea unor procese verbale la anumite stadii ale lucrarilor.

POPA GHEORGHE a scris:

Despre ce lucrare este vorba ?
In mod normal, astfel de clauze se trec in contractul de prestari servicii incheiate intre parti, la obligatii care revin partilor semnatare. Daca este vorba de lucrari de ctii., legea ctii.-lor prevede incheierea unor procese verbale la anumite stadii ale lucrarilor.

in domeniul construcțiilor, ce procese verbale? unde le gasesc
Legea 50/ 1991 actualizata o gasiti aici: [ link extern ]

POPA GHEORGHE a scris:

Legea 50/ 1991 actualizata o gasiti aici: [ link extern ]

am inteles, dar daca anul trecut am ajuns la contractul cu nr 118, de la începutul anului acesta ar fii trebuit sa reiau de la 1? sau sa continui
Faceți cum doriți, nu există reglementări în privința asta. Dacă vă e mai comod începeți de la 1 / 2023.