Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Depasirea coloanei in asteptare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Depasirea coloanei in asteptare

Salut
Am o intrebare referitoare la sanctionarea depasirii coloanei de vehicule in asteptare la semafor. Exista urmatorul articol care interzice depasirea in acest caz:
Art. 120
(1) Se interzice depăşirea vehiculelor:
k) pe sectorul de drum unde s-a format o coloană de vehicule în aşteptare, dacă prin aceasta se intră pe sensul opus de circulaţie.

In OUG 195/2002 am gasit urmatoarele articole care ar sanctiona depasirea:

art 101/3/g
(3)Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancţiuni şi cu aplicarea sancţiunii contravenţionale complementare a suspendării dreptului de a conduce pentru o perioada de 60 de zile săvârşirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte:
g)nerespectarea regulilor privind depăşirea;

si

art 100/3/a:
(3)Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancţiuni şi cu aplicarea sancţiunii contravenţionale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 30 de zile săvârşirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte:
a)depăşirea coloanelor de vehicule oprite la culoarea roşie a semaforului sau la trecerile la nivel cu calea ferată;

Ce articol ar trebui sa mentioneze un politist in PV pentru a sanctiona un contravenient? Poate folosi oricare din articolele de mai sus?
ionutm82, utilizator
Articolul de sanctionare de la 100/3/a, este specific acestei situatii. Art. 101/3/g se referea la alte situatii de acelasi gen, din trafic.
Multumesc pentru raspuns!

Mi-a fost supendat permisul pentru o perioada de 60 de zile pentru, citez, "depasirea coloanei de vehicule aflata in asteptare la culoare rosie a semaforului, intrand pe sensul opus de mers"

In procesul verbal, articolul prevedere este 120 lit k:
(1) Se interzice depăşirea vehiculelor:
k) pe sectorul de drum unde s-a format o coloană de vehicule în aşteptare, dacă prin aceasta se intră pe sensul opus de circulaţie.

Iar la sectiunea articol sanctionat apare art 101/3/g.

A gresit cumva politistul? Este invalid procesul verbal?

Ca sa aveti context, nu am intentionat sa depasesc nicio coloana. In fata mea doar ce a oprit un troleibuz in statie, si pe el am vrut sa-l depasesc. Nu m-am asteptat ca fix in fata lui sa fie masini, asa ca m-am pus in situatia neplacuta de a mai depasi inca 3 masini. Greseala ramane, dar mi se pare ca am fost sanctionat mai mult decat ar fi fost cazul. Este corect ce zic?
Depinde ce a scris la descrierea faptei.Daca acolo nu e mentionat nici un semafor, v-a trecut corect articolul de sanctionare. Daca da, este scris ca e vorba de depasirea unor masini oprite la semafor, aveti sanse sa depuneti plingere contraventionala si sa cereti anularea PV, pe motiv ca articolul de sanctionare e gresit, in codul rutier fiind un articolde sanctionare specific, care are in descrierea faptei tocmai acest lucru.

Va fi greu si pentru judecator sa-i dea dreptate politistului, motivind ca avea dreptate sa aleaga celalalt articol.
Chiar si daca descrierea faptei e superficiala, aveti sanse.
Puteti invoca si urmatoarea decizie ICCJ, nr. 13 din 2018:
"Descrierea insuficientă a faptei echivalează cu neîndeplinirea cerinţei privind descrierea faptei contravenţionale şi atrage nulitatea relativă a procesului-verbal de constatare a contravenţiei, potrivit dispoziţiilor art. 16 din Ordonanţa Guvernului nr. 2/2001."
[ link extern ]

Multumesc mult!

A mentionat explicit cuvantul semafor in descrierea contraventiei fix cum am citat in mesajul anterior. Partea proasta e ca am fost sanctionat pe 06.04.2023. Ieri am descoperit aceasta neconcordanta. Se mai poate face ceva?
După 15 zile de la acea data expiră intervalul în care se putea depune plângerea.