Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua!Pe data de 30.03.2023 apăream cu 1300 de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua!Pe data de 30.03.2023 apăream cu 1300 de lei datorie ...

Buna ziua!Pe data de 30.03.2023 apăream cu 1300 de lei datorie la intretinere, iar pe data de 31.03.2023 am achitat toata suma.Pe data de 21.04.2023 am primit chemare in judecata pentru aceasta sumă la care eram dator.Intrebarea mea este:credeti ca a fost vorba doar de intarzierea confirmarii plății?S-a mai intalnit cineva cu astfel de situatii?Astept raspunsurile dvs.!Multumesc!
Nu , ati fost dat în judecată de dinainte de 30 martie.
Si credeti ca dovezile de plata vor stinge procesul?Alte pretentii nu sunt mentionate decat suma cu care eram dator!
Eu zic ca da, plus ca nu va puteau actiona in instanta pentru suma afisata la avizier, decat daca era vreo restanta.
Ce reprezinta suma respectiva, intretinerea pe luna Februarie sau vreo restanta?
Cand a fost afisata aceasta suma?
Doar pe ntru 1300 lei v-au dat in judecata? De cate luni era restanta?
V-au notificat inainte ? Daca sunt mai vechi de 90 zile de la afisare respectiv 60 zile de la termenul scadent .
Va pot cere si plata pentru avocat respectiv munca depusa ca v-a dat in judecata chiar daca se stinge la primul termen ca ati achitat.
[ link extern ]
Legea 196/2018
ART. 78
(1) Administratorul este obligat să notifice, în scris, proprietarul care are plăți restante la
cheltuielile comune ale imobilului asupra datoriilor și să înștiințeze președintele și comitetul
executiv al asociației de proprietari despre restanțe.
(2) Asociația de proprietari, prin președinte, are dreptul de a acționa în instanță proprietarul care
se face vinovat de neplata cotelor de contribuție la cheltuielile asociației mai mult de 60 de zile de
la termenul scadent, respectiv 90 zile de la afișarea listei, informând membrii asociației prin afișare
la avizier.

daca nu v-au notificat inainte sa va dea in judecata PA nu le dati nimic ca nu au procedat corect.
w_v_w_v, utilizator
Depuneti in instanta dovada achitarii debitului si instanta va respinge actiunea ca fiind fara obiect