Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Contract de sponzorizare cu un sportiv?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Contract de sponzorizare cu un sportiv?

Buna ziua,

Se poate face un contract de sponzorizare cu o persoana fizica care este membru al unei asociatii sportive sau trebuie facut contractul direct cu asociatia sportiva?

Va multumesc!
george-neagu, moderator
Potrivit legii 32/1994, poate fi beneficiar al sponsorizarii, orice persoană fizica cu domiciliul în România a carei activitate în unul dintre domeniile prevăzute de lege este recunoscută de către o persoană juridică fără scop lucrativ sau de către o instituție publică ce activează în domeniul pentru care se solicita sponsorizarea.

activitate în domeniile: cultural, artistic, educativ, de învățământ, științific - cercetare fundamentală și aplicată, umanitar, religios, filantropic, sportiv, al protecției drepturilor omului, medico-sanitar, de asistența și servicii sociale, de protecția mediului, social și comunitar, de reprezentare a asociațiilor profesionale, precum și de întreținere, restaurare, conservare și punere în valoare a monumentelor istorice;
Cornel Vasile, Consilier juridic
Se poate dar trebuie ca acea persoana fizica sa fie recunoscuta de un ONG de profil activ in domeniul in cauza - in cazul asta de clubul sportiv respectiv. Dar se paote face si contract de sponsorizare cu acel club si se pune conditie contractuala ca sponsorizarea sa fie utilizata pentru sustinerea acelui sportiv...