avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1193 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Decesul unuia dintre soti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Decesul unuia dintre soti

Buna ziua !
As dori sa presupun problema urmatoare:

Daca unul dintre soti decedeaza, partea de avere a acestuia decedat cine o mosteneste? Celalalt sot sau copilul major ?
La avere sa zicem ca este un apartament pe care sotii l-au cumparat impreuna.

Multumesc !
Ultima modificare: Marți, 26 Ianuarie 2010
mirciulica4, utilizator
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 13:55, 26 Ianuarie 2010
in cazul dat de dv. sotia supravietuitoare are o cota de 5/8 din intreaga masa succesorala, iar copilul 3/8.
Pe sotul decedat il mosteneste atat sotul supravietuitor, cat si copilul celui decedat. Cat despre apart cumparat impreuna de soti ,deci bun comun, sotul supravietuitor are deja 1/2 din el, iar cealalta jum formeaza masa succesor a decedatului, si se mosteneste cum v-am aratat mai sus.
Se poate ca sotia sa faca un testament prin care dupa decesul ei, partea sa de avere sa ii ramana in totalitate copilului ? Testamentul poate sa fie secret, sotul ei sa nu aiba cunostinta de el ?
Cum se poate face acest testament, care ar fi pasii de urmat ?

Multumesc frumos !
buna ziua!
daca se face un testament prin care copilul este instituit legatar universal, si prin acest testament se aduce atingere rezervei succesorale a sotului supravietuitor, atunci testamentul este supus reductiunii pana la limita cotitatii disponibile.
testamentul este bine sa fie facut in forma autentica.
Ultima modificare: Marți, 26 Ianuarie 2010
ContSters97658, utilizator
se poate face un testament in favoarea descendentului, dar sotul supravietuitor este mostenitor rezervatar. astfel incat, poate invoca reductiunea liberalitatii excesive.
Ultima modificare: Marți, 26 Ianuarie 2010
Roxana alina Stancu , Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezmostenire. in ce termeni/exprimare trebuie facuta? anca_018 anca_018 Cind intr-un testament exista o formulare de genul \"sora mea sa nu aiba curaj sa atace testamentul ...\" se poate considera ca autorul testamentului a ... (vezi toată discuția)
Testament sorinci sorinci Buna ziua, Sunt casatorit si am un copil de 2 ani si 4 luni. 1) As dori sa fac un testament prin care sa las intreaga mea avere doar copilului meu si sa ... (vezi toată discuția)
Testament ionutyahoocoom ionutyahoocoom buna dimineata ...tatal meu inainte sa decedeze a lasat testament fratelui meu pe casa parinteasca si mai multe terenuri arabile fratele meu dezbate ... (vezi toată discuția)