Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Decesul unuia dintre soti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Decesul unuia dintre soti

Buna ziua !
As dori sa presupun problema urmatoare:

Daca unul dintre soti decedeaza, partea de avere a acestuia decedat cine o mosteneste? Celalalt sot sau copilul major ?
La avere sa zicem ca este un apartament pe care sotii l-au cumparat impreuna.

Multumesc !
mirciulica4, utilizator
in cazul dat de dv. sotia supravietuitoare are o cota de 5/8 din intreaga masa succesorala, iar copilul 3/8.
Pe sotul decedat il mosteneste atat sotul supravietuitor, cat si copilul celui decedat. Cat despre apart cumparat impreuna de soti ,deci bun comun, sotul supravietuitor are deja 1/2 din el, iar cealalta jum formeaza masa succesor a decedatului, si se mosteneste cum v-am aratat mai sus.
Se poate ca sotia sa faca un testament prin care dupa decesul ei, partea sa de avere sa ii ramana in totalitate copilului ? Testamentul poate sa fie secret, sotul ei sa nu aiba cunostinta de el ?
Cum se poate face acest testament, care ar fi pasii de urmat ?

Multumesc frumos !
buna ziua!
daca se face un testament prin care copilul este instituit legatar universal, si prin acest testament se aduce atingere rezervei succesorale a sotului supravietuitor, atunci testamentul este supus reductiunii pana la limita cotitatii disponibile.
testamentul este bine sa fie facut in forma autentica.
ContSters97658, utilizator
se poate face un testament in favoarea descendentului, dar sotul supravietuitor este mostenitor rezervatar. astfel incat, poate invoca reductiunea liberalitatii excesive.
Roxana alina Stancu , Avocat