Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Buna ziua,

Sunt casatorit si am un copil de 2 ani si 4 luni.

1) As dori sa fac un testament prin care sa las intreaga mea avere doar copilului meu si sa nu ii las sotiei nimic (sau o cota foarte mica). Este posibil? Mentionez ca am urmatoarele rude in viata
- mama
- sotia
- un frate cu care am aceeasi mama (dar tati diferiti)
- copil de 2 ani si 4 luni
2) In cazul in care este posibil testamentul de la punctul 1 si eu dispar iar copilul minor mosteneste bunurile, cine le va administra?
3) Pot scrie testamentul de mina si sa-l inregistrez oficial la notar, fara a folosi acel sablon standard?
4) Pot include in testament, la final si anumite indicatii despre cum sa fiu inmormintat (sa fiu incinerat, unde sa fiu inmormintat, etc)?

Cu stima,
Sorin
Prin testament nu puteti inlatura in totalitate de la mostenire pe mostenitorii rezervatari:sotia supravietuitoare,ascendentii privilegiati(parintii dvs.), ci numai,in limitele cotitatii disponibile.In cazul decesului dvs.cu copil minor bunurile vor fi administrate de mama sau de tutore.Testamentul poate fi olograf si trebuie scris in intregime ,datat si semnat de mana testatorului sub sanctiunea nulitatii absolute.Notarul nu va autentifica un testament scris de dvs. de mana , dar,puteti dicta notarului dispozitiile pe care vreti sa le treceti in testament.Notarul este obligat sa tina seama de dispozitiile dvs.cu conditia ca acestea sa nu incalce prevederile legale imperative.Daca veniti cu actul de ultima dorinta deja redactat, testamentul autentic va fi citit de notar.Asadar,a doua forma a testamentului este cea autentica, adica forma autentificata de notar.Puteti insera in testamenul autentic clauze cum ar fi:daca doriti sa fiti inmormantat,unde anume,sau incinerat.
Va multumesc pentru raspuns.
1) In cazul in care nu as face testament, ce cota din avere ar obtine urmatorii:
- mama
- sotia
- un frate din alta casatorie a mamei (avem doar mama comuna)
- copil minor
2) banuiesc ca excluderea de la mostenire pentru rezervatari pot sa o fac mentionind in testament o cota foarte mica din mostenire.
De ex: "las sotiei mele 1/1000 din avere", sau "las sotiei mele suma de 100 lei" - aceasta inseamna ca nu i-am inlaturat in totalitate "legal" insa practic ei au fost inlaturati
In acest caz sotia ar urma sa primeasca 100 lei conform testamentului, si nimic altceva. Gresesc cumva sau se poate face asa?

Cu stima,
Sorin
Poate fi perfectat un contract de intretinere.

Rezolutiunea contractului de intretinere cu drept de uzufruct viager poate fi ceruta de catre intretinut , instantei de judecata, in cazul in care este nesocotita obligatia legala de intretinere, detaliata in contract.

Neindeplinirea obligatiei contractuale ce ii incumba trebuie sa fie dovedita cu martori , inscrisuri , interogatoriu.

Altminteri , daca este valabil incheiat, contractul de intretinere nu poate fi lipsit de efectele sale.

Limitele dreptului de dispozitie in materia succcesiunilor sunt prevazute in favoarea mostenitorilor rezervatari si vizeaza numai liberalitatile facute prin acte inter vivos (donatii) si mortis causa.(testamente)

Codul civil prin art. 1086 defineste notiunea de rezerva succesorala ca fiind "partea din bunurile mostenirii la care mostenitorii rezervatari au dreptul in virtutea legii, chiar impotriva vointei defunctului, manifestata prin liberalitat"

Conform art. 1095 din Cod civil: 1Dreptul la actiunea in reductiunea liberalitatilor excesive se prescrie in termen de 3 ani de la data deschiderii mostenirii sau, dupa caz, de la data la care mostenitorii rezervatari au pierdut posesia bunurilor care formeaza obiectul liberalitatilor.

2 In cazul liberalitatilor excesive a caror existenta nu a fost cunoscuta de mostenitorii rezervatari, termenul de prescriptie incepe sa curga de la data cand au cunoscut existenta acestora si caracterul lor excesiv.

3 Exceptia de reductiune este imprescriptibila extinctiv.

Reductiunea liberalitatilor excessive se poate realiza prin buna invoiala a celor interesati.

In situatia unui dezacord , reductiunea poate fi invocata in fata instantei de judecata pe cale de exceptie sau pe cale de actiune.

In cazul existentei mai multor mostenitori rezervatari, reductiunea opereaza numai in limita de cotei de rezerva cuvenite celui care a cerut-o si profita numai acestuia.

Intregirea rezervei succesorale se realizeaza in natura.

Persoanele care pot cere reductiunea sunt : mostenitorii rezervatari, succesorii mostenitorilor rezervatari si creditorii chirografari ai mostenitorilor rezervatari.

Mostenitorii rezervatari sunt: sotul supravietuitor, descendentii si parintii defunctului.

Succes.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Stoica Ioana a scris:

Poate fi perfectat un contract de intretinere.

Rezolutiunea contractului de intretinere cu drept de uzufruct viager poate fi ceruta de catre intretinut , instantei de judecata, in cazul in care este nesocotita obligatia legala de intretinere, detaliata in contract.

Neindeplinirea obligatiei contractuale ce ii incumba trebuie sa fie dovedita cu martori , inscrisuri , interogatoriu.

Altminteri , daca este valabil incheiat, contractul de intretinere nu poate fi lipsit de efectele sale.

Limitele dreptului de dispozitie in materia succcesiunilor sunt prevazute in favoarea mostenitorilor rezervatari si vizeaza numai liberalitatile facute prin acte inter vivos (donatii) si mortis causa.(testamente)

Codul civil prin art. 1086 defineste notiunea de rezerva succesorala ca fiind "partea din bunurile mostenirii la care mostenitorii rezervatari au dreptul in virtutea legii, chiar impotriva vointei defunctului, manifestata prin liberalitat"

Conform art. 1095 din Cod civil: 1Dreptul la actiunea in reductiunea liberalitatilor excesive se prescrie in termen de 3 ani de la data deschiderii mostenirii sau, dupa caz, de la data la care mostenitorii rezervatari au pierdut posesia bunurilor care formeaza obiectul liberalitatilor.

2 In cazul liberalitatilor excesive a caror existenta nu a fost cunoscuta de mostenitorii rezervatari, termenul de prescriptie incepe sa curga de la data cand au cunoscut existenta acestora si caracterul lor excesiv.

3 Exceptia de reductiune este imprescriptibila extinctiv.

Reductiunea liberalitatilor excessive se poate realiza prin buna invoiala a celor interesati.

In situatia unui dezacord , reductiunea poate fi invocata in fata instantei de judecata pe cale de exceptie sau pe cale de actiune.

In cazul existentei mai multor mostenitori rezervatari, reductiunea opereaza numai in limita de cotei de rezerva cuvenite celui care a cerut-o si profita numai acestuia.

Intregirea rezervei succesorale se realizeaza in natura.

Persoanele care pot cere reductiunea sunt : mostenitorii rezervatari, succesorii mostenitorilor rezervatari si creditorii chirografari ai mostenitorilor rezervatari.

Mostenitorii rezervatari sunt: sotul supravietuitor, descendentii si parintii defunctului.

Succes.

Mult succes si dvs, Stoica Ioana. Ma intreb daca intelegeti ceva din ce ati pus cu copy/paste drept raspuns. Va rog sa va abtineti sa mai dati astfel de raspunsuri pe viitor, nu faceti decit sa enervati pe cel care a pus intrebarea.
Pt ca aveți un copil, legal la moștenirea dvs vine doar copilul și soția ( dacă va mai e soție la data decesului). Copilul ar moșteni 3/4, soția 1/4. Prin testament, puteți lasa cui doriți și fratelui și mamei, însă ar trebui să țineți cont de ce a rezervat legea pt soție și copil. Rezerva succesorala e de jumătate din cat ar moșteni pe cale legala, asa ca nu ii puteți lasă soției 100 de lei. Puteți, însă se poate adresa instantei pt a culege cat i se cuvine.