Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament

Buna ziua,

va prezint urmatoarea situatie:
detin impreuna cu sotia un apartament. Intrebarea mea este daca pot lasa prin testament partea mea din apartament si o parte din bunuri surorii mele? sotia mea poate ataca in instanta testamentul?

Multumesc anticipat.
Sorin
Se poata ataca pt ca sotia dvs este mostenitoare rezervatara, si in cazul decesului dvs daca se incalca rezerva succesorala , sotia poate cere reductiunea liberalitatii excesive pana la reintregirea rezervei ei.
In principiu puteti dispune de cota dvs ideala din bunul comun...insa atentie la reductiune...rezerva sotului este de 1/8.
ContSters141818, utilizator