avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna ziua

intrebarea mea este urmatoarea:

daca bunica sotului meu face un testament in care -i lasa stranepoatei(minora) ei(copilul nostru) un apartament acest testament poate fi atacat?


multumesc
Cel mai recent răspuns: Moldovan Kristina tunde , utilizator 10:19, 28 Ianuarie 2024
Daca acest testament incalca rezerva succesorala a altor mostenitori (descendenti/copii,nepoti,stranepoti), acestia au dreptul, dupa moartea bunicii, sa ceara in instanta anularea acestui testament si respectarea rezervei succesorale.
Eu va sfatuiesc sa-i faca un act de vanzare-cumparare (bineinteles daca vrea bunica).
Este bine si testament daca nu mai exista mostenitori rezervatari.
Daca sotul dvs e fiu unic nu are cine sa atace.
Daca mai are frati/surori, se aplica ce a spus dl. zaharia65_2.
Daca nu se incalca rezerva succesorala sau nu exista mostenitori rezervatari sau/si cu vocatie succesorala, nu este nici o problema, testamentul nu poate fi atacat.
Sfatul colegului Zaharia65_2 privind incheierea unui act de vanzare-cumparare este foarte bun dar precizez ca actul va trebui sa respecte regulile in materie fiind vorba despre un cumparator minor (desi exista riscul ca actul sa poata fi atacat de mostenitorii cu vocatie succesorala putand fi considerata o donatie deghizata minorul neavand bani pentru pretul vanzarii...).

Cititi si aici:

www.avocatnet.ro/content/for...
Ultima modificare: Luni, 18 Ianuarie 2010
Iuliana Cermak, Avocat
in cat timp poate fi atacat testamentul?
buna ziua!
termenul pt reductiunea liberalitatilor excesive este de 3 ani de la data decesului defunctului.

Alte discuții în legătură

Mostenire pedrosolitar pedrosolitar Bunica fostei mele sotii a donat casa si tot ce avea unui nepot de verisoara, exluzand-o pe fiica si nepoata ei. In situatia data ce se poate face? (vezi toată discuția)
Un testament se poate ataca in instanta? truscalaurentiu truscalaurentiu Buna ziua! Am un unchi care a facut testament ca doreste sa imi lase o casa la tara. Persoana in cauza are 2 copii care nu sunt in tara. Intrebarea este daca ... (vezi toată discuția)
Testatment capdesifon capdesifon poate fi atacat un testament legalizat la notariat? (vezi toată discuția)