Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... PENSIE ALIMENTARA STUDENT
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

PENSIE ALIMENTARA STUDENT

Buna ziua, va rog sa ma ajutati intr-o problema: unde ma pot adresa si cu ce documente, daca fostul sot a iesit la pensie pentru limita da varsta si exista o hotarare judecatoreasca definitiva (in procente) pentru pensia copilului inca student?(22 ani)
Foarte simplu dvs nu va adresați nicăieri.., ,,Copilul."acum major merge la un executor judecatoresc cu o copie legalizata de pe hotărârea judecătorească și îl executa silit pe tata dacă acesta nu plătește.Tot, copilul"poate solicita în instanta majorarea pensiei ,orice demers urmând sa fie făcut doar de el...
Copilul devenit major se va adresa executorului judecatoresc care va dispune infiintarea popririi pe pensia incasata, numai in situatia in care debitorul nu plateste de buna voie.
Tatăl copilului are posibilitatea și dreptul să plătească benevol pensia de întreținere.
Până acum era executat silit pe salariu, sau o plătea din mână`?
Dacă o plătește voluntar, nu aveți dreptul să-l executați silit.

Dacă era în executare silită, trebuie doar sa anunțați executorul sa trimită poprire la casa de pensii.
Dapix, utilizator