avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Hotărâre judecătorească legalizată
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Hotărâre judecătorească legalizată

Bună dimineața!
Am o hotărâre judecătorească legalizată in vederea obținerii pensiei de întreținere pentru copil, As dori sa știu cine ar trebui sa trimită hotărârea judecătorească la instituția (de stat) pârâtului.Eu sau judecătoria de sector din București acolo unde s-a legalizat?
Va mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:37, 13 Decembrie 2019
Dumneavoastra, daca nu plateste de bunavoie.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mergeți cu hotărârea legalizată, o cerere de exevutare silită și o taxă de timbru de 20 lei (pt încuviințatea executătii) la un executor judecătoresc, urmând ca acesta să se ocupe de tot!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Numai executorul judecătoresc este competent să trimită la angajator ÎNCHEIEREA de executare silită.
Dar numai dacă debitorul nu vă trimite benevol prin POȘTĂ sau într-un cont bancar.
Mulțumesc frumos!
Dumneavoastră trebuie să vă ocupați de executarea hotărârii în cazul în care pensia nu este achitată de bună voie.

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara retinere din salariu Vilb Vilb Pot angajatorii sa refuze sa retina pensia alimentara daca e adusa sentinta judecatoreasca personal de tutor sau intimat mai ales ca judecatoria nu mai trimite ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara student vikiniculae64@yahoo.com vikiniculae64@yahoo.com Buna ziua, va rog sa ma ajutati intr-o problema: unde ma pot adresa si cu ce documente, daca fostul sot a iesit la pensie pentru limita da varsta si exista o ... (vezi toată discuția)
Executare silita ioana71 ioana71 Buna ziua. Am un credit la un IFN si am fost anuntata ca dosarul pt poprire pe salariu a plecat spre Executorul judecatoresc. Am fost anuntata telefonic, nu ... (vezi toată discuția)