Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Hotărâre judecătorească legalizată
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Hotărâre judecătorească legalizată

Bună dimineața!
Am o hotărâre judecătorească legalizată in vederea obținerii pensiei de întreținere pentru copil, As dori sa știu cine ar trebui sa trimită hotărârea judecătorească la instituția (de stat) pârâtului.Eu sau judecătoria de sector din București acolo unde s-a legalizat?
Va mulțumesc!
Dumneavoastra, daca nu plateste de bunavoie.
Mergeți cu hotărârea legalizată, o cerere de exevutare silită și o taxă de timbru de 20 lei (pt încuviințatea executătii) la un executor judecătoresc, urmând ca acesta să se ocupe de tot!
Numai executorul judecătoresc este competent să trimită la angajator ÎNCHEIEREA de executare silită.
Dar numai dacă debitorul nu vă trimite benevol prin POȘTĂ sau într-un cont bancar.
Mulțumesc frumos!
Dumneavoastră trebuie să vă ocupați de executarea hotărârii în cazul în care pensia nu este achitată de bună voie.