Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua. Intrebarea pe care o adresez comunitatii ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua. Intrebarea pe care o adresez comunitatii este daca ...

Buna ziua. Intrebarea pe care o adresez comunitatii este daca adresele catre Asociatie ale unui proprietar si raspunsurile primite la acestea pot fi cunoscute si celorlalti membri ai Asociatiei (de ex., prin postarea pe grupul de What’sApp al proprietarilor). Mentionez ca ele se refera strict la pb Asociatiei, in principal la regimul unor camere de supraveghere montate in bloc dar pe care actuala presedinta intelege sa le foloseasca pt a vedea cine arunca neregulamentar gunoiul sau pentru diverse alte lucruri, altele decat unele care sa sustina “interesul legitim” in baza caruia s-a decis montarea lor si la dorinta presedintei de a actiona in instanta fostul administrator cu care are multe de impartit, desi tot dumneai l-a concediat fara a consulta in prealabil un alt organ al Asociatiei. Il tot acuza, inclusiv in PV Adunarii Generale ca a prejudiciat Asociatia (nu stim cum inca, pt ca acuzatiile sunt mai multe la adresa lui) si o tina intr-una cu ideea ca “legea tuteleaza cetateanul” (cu ce oare exact, poate aflam candva) si ca suntem obligati de lege noi, Asociatia, sa-l dam in jedecata ca altfel ne facem vinovati si de nedenuntare, si de tainuire si de favorizarea infractorului, toate la un loc. Am indraznit sa fac sesuzare scrisa cu privire la camere si la intentiile de a da in judecata care ar trebui discutate si aprobate de AG, nu initiate de capul dumneaei. Primul raspuns a fost pe langa subiect, iar la adresa prin care am reluat ideiile sesizate initial mi-a raspuns zeflemitor si ironic, ca ce interes ascuns am eu sa protejez fostul administrator si ca de ce “aproape ca oblig Asociatia” sa nu-l dea in judecata, ca de ce sunt dintr-o data atat de activa - mai ales ca la cele 2 AG tinute de cand e dumneaei presedinte n-am reusit sa ajung. E clar ca doamna are niste polite restante de achitat unor fosti proprietari si o pb de atitudine in general, caci daca incerci sa explici niste lucruri (in interesul meu in principal ca daca pierdem vreun proces in instanta, si eu platesc, ca parte din Asociatie, abia apoi al Asociatiei) te ia la ochi, te acuza ca o defaimezi sau calomniezi, te exclude de pe grupul de What’sApp - cum s-a intamplat cu in alt proprietar care ridica intrebari si care nu a fost nerespectuos sau te acuza ca instigi ceilalti locatari (la ce, evident, nici asta nu mi-e clar). Ce as vrea eu prin a comunica aceste raspunsuri proprietarilor e pe de o parte sa le sesizez si lor ce probleme riscam sa avem daca abuzam de niste lucruri, pe de alta parte sa le fac cunoscuta maniera dnei presedinte de a raspunde cand i se solicita precizari in calitate de presedinte, pt ca multi vecini sunt persoane in varsta care si-au exprimat simpatia pt dumneaei pt ca ne vorbeste cu multe emoticoane cu pupicei, inimoare si urari de viata lunga si prospera si zile minunate. Nu vreau ca demersul meu sa fie perceput ca unul vindicativ (de vecini, nu de dna presedinte care cu siguranta i-ar va interpreta totul in maniera care o caracterizeaza, nefacand distinctie intre treburi personale si oficiale), dar as vrea ca macar ceilalti vecini (cei mai tineri care nu prea se implica in discutii, nici cand sunt pb cu diferente de apa repartizate in fiecare luna altfel) sa aiba cunostinta cat de cat de cum stau lucrurile si de cine ne reprezinta si actioneaza, se presupune, in interesul nostru, al proprietarilor. Va multumesc.
Sunt probleme distincte cu solutionare individuala diferita,discutiile de pe whatsapp si datele consemnate in PV adunare generala
Daca asociatia de proprietari in calitate de angajator intampina probleme cu angajatul administrator de imobil,are dreptul legal prin presedinte de asociatie sa sesiseze oficial autoritatile competente in cercetari
Speta dv este complexa,necesita informarea corecta si completa a proprietarilor care sa hotarasca eficienta si continuarea exercitarii activitatii d ecatre presedintele in exercitiu
Conform disp L nr 196/2018 aveti dreptul sa convocati adunare generala prin acordul a minimum 20% dintre proprietari,ocazie cu care sa supuneti disctiei problemele din asociatia dv de proprietari
Multumesc pt precizari. Ar fi utila convocarea AG, dar slabe sanse sa se intruneasca… proprietarii in varsta care participa sunt cam mereu aceeasi si cei care au votat actualul presedinte. Iar cei tineri nu vin fie din dezinteres, fie ca le e lehamite de modul in care se poarta discutiile … de aceea as fi vrut sa stiu daca pot posta adresele catre Asociatie si raspunsurile primite fara a gresi din punct de vedere legal (la modul obiectiv, ca oricum astept o tirada de noi acuze din partea actualului presedinte … sau sa ma acuze ca ii “vanez” postul … ceea ce ar fi maxim, caci abia am timp sa scrie o adresa… nu ma atrage functia, mai ales ca ar veni cu mari batai de cap din cate vad si nici timp nu am) pt ca astfel am sanse mai mari ca mai multi vecini sa citeasca si sa se puna la curent cu anumite pb ale asociatiei…e parca mai usor sa citesti singur din confortul casei tale decat sa asisti la discutii interminabile despre ce pretentii avem acum daca 50 de ani nu s/a facut nimic, sau de ce nu ne-a deranjat furtul fostilor presedinti sau administratori, sau de ce nu participam la AG dar indraznim sa ne exercitam un drept (de a depune adrese pt a cere lamuriri, practica pe care insusi actualul presedinte a incurajat/o pana nu demult, pt ca acum sa raspunda pe langa subiect, sa incheie raspunsurile cu precizarea ca daca apreciem ca ceva e ilegal sa ma adresez justitiei… de parca eu de-asta stau la bloc, sa gasesc motive sa depun actiuni in justiție pt lucruri care s-ar putea discuta si rezolva amiabil daca presedintele si-ar intelege corect rolul in Asociatie si functia)…Cat despre administrator, pana acum pare in regula, doar ca nici ea nu pare dispusa sa fie atenta la detalii (“eu nu intru la subsol ca am fobie”, “scrie in lege despre diferentele de apa/care?unde anume?/nu pot sa va spun, plus ca programul a impartit asa diferentele”… desi listele de cu o luna inainte fusesera intocmite in acelasi program, care o data a impartit diferenta de apa calda egal, pe apartamentele ramase la incalzirea centralizata, iar luna urmatoare a impartit in fc de consumul de apa… de parca are vreo legatura cata apa calda folosesc eu intr/o luna cu cat nu ne iese noua diferenta pe Asociatie pt ca sunt fie pierderi - ceea ce inteleg ca nu e cazul- fie exista un furt de apa, fie e rea-vointa sau dezinteres in a da la timp si corect indecsii…).
Cristina I., utilizator
Va confruntati cu probleme complexe,pe care insa numai in cadrul unei adunari generale ,eventual le puteti solutiona daca exista interesul proprietarilor sa participe la clarificarea/rezolvarea problemelor din cadrul asociatiei de proprietari
Suplimentul consum apa poate fi generat de mai multi factori necomunicare in termen index individual,sustragere voita sau pierderi in partea comuna de instalatie
;Legal ar fi ca echipa manageriala ,pentru clarificare diferente apa,sa dispuna verificarea instalatiei comune si daca se impune inclusiv verificarea apometrelor individuale

Buna ziua. Revin cu urmatoarea nelamurire: in cei 20% din numarul proprietarilor (procent necesar pt convocarea AG cf art.47 din Legea nr 196/2018) sunt inclusi si coproprietarii? Sau doar 1 proprietar de apartament se include in acest procent? Intreb pt ca la celelalte AG de pana acum s-a luat doar semnatura cate unui proprietar din fiecare ap (in tabelul convocator ma refer). Multumesc
ynocentta a scris:

Sunt probleme distincte cu solutionare individuala diferita,discutiile de pe whatsapp si datele consemnate in PV adunare generala
Daca asociatia de proprietari in calitate de angajator intampina probleme cu angajatul administrator de imobil,are dreptul legal prin presedinte de asociatie sa sesiseze oficial autoritatile competente in cercetari
Speta dv este complexa,necesita informarea corecta si completa a proprietarilor care sa hotarasca eficienta si continuarea exercitarii activitatii d ecatre presedintele in exercitiu
Conform disp L nr 196/2018 aveti dreptul sa convocati adunare generala prin acordul a minimum 20% dintre proprietari,ocazie cu care sa supuneti disctiei problemele din asociatia dv de proprietari