Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Impozit tips declarat
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Impozit tips declarat

Buna seara! In prezent sunt angajat in domeniul Horeca si am o curiozitate. Cum ar trebui sa apara in situatia veniturilor Anaf, impozitul pe tips pe care angajatorul il declara?
LeonardD., utilizator

Impozitul retinut pentru tipsul incasat in anul 2023 il veti regasi in situatia veniturile in anul 2024, atunci depune angajatorul declaratia 205 cu venitul incasat si impozitul retinut pentru fiecare persoana in parte.
In 2023 angajatorul depune declaratia 100 pana pe 25 a lunii urmatoare in care s-a platit tipsul si este evidentiat impozitul total.

elenazan a scris:

Impozitul retinut pentru tipsul incasat in anul 2023 il veti regasi in situatia veniturile in anul 2024, atunci depune angajatorul declaratia 205 cu venitul incasat si impozitul retinut pentru fiecare persoana in parte.
In 2023 angajatorul depune declaratia 100 pana pe 25 a lunii urmatoare in care s-a platit tipsul si este evidentiat impozitul total.

Buna seara, am revenit dupa un an. Imi apare in evidenta acest tabel doar ca nu ma pricep sa il interpretez, ma puteti ajuta?

[ link extern ]
Up