avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Impozit tips declarat
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Impozit tips declarat

Buna seara! In prezent sunt angajat in domeniul Horeca si am o curiozitate. Cum ar trebui sa apara in situatia veniturilor Anaf, impozitul pe tips pe care angajatorul il declara?
Ultima modificare: Marți, 25 Aprilie 2023
LeonardD., utilizator
Cel mai recent răspuns: LeonardD. , utilizator 14:19, 16 Mai 2024

Impozitul retinut pentru tipsul incasat in anul 2023 il veti regasi in situatia veniturile in anul 2024, atunci depune angajatorul declaratia 205 cu venitul incasat si impozitul retinut pentru fiecare persoana in parte.
In 2023 angajatorul depune declaratia 100 pana pe 25 a lunii urmatoare in care s-a platit tipsul si este evidentiat impozitul total.


elenazan a scris:


Impozitul retinut pentru tipsul incasat in anul 2023 il veti regasi in situatia veniturile in anul 2024, atunci depune angajatorul declaratia 205 cu venitul incasat si impozitul retinut pentru fiecare persoana in parte.
In 2023 angajatorul depune declaratia 100 pana pe 25 a lunii urmatoare in care s-a platit tipsul si este evidentiat impozitul total.


Buna seara, am revenit dupa un an. Imi apare in evidenta acest tabel doar ca nu ma pricep sa il interpretez, ma puteti ajuta?

[ link extern ]
Up

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Completarea d205 - salariatii detasati Loredana_84 Loredana_84 Buna ziua, Am un salariat detasat la o alta unitate. Noi am depus declaratia 205 pe 0, intrucat la noi contractul este suspendat in baza detasarii. ... (vezi toată discuția)
Informații anaf Ramoida Ramoida Bună seara. Sunt persoana fizica fara venit, însă la emiterea unei Adeverințe de venit de la ANAF apar cu 1 leu încasări. Nu este suma mare dar nu ... (vezi toată discuția)
Bună seara, sunt profesor si de 3 ani colaborez cu un centru ... Arstic2020 Arstic2020 Bună seara, Sunt profesor si de 3 ani colaborez cu un centru educațional, unde sustin sedinte de pregătire pentru examenele naționale, în medie 10 ore pe ... (vezi toată discuția)