Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... intrebare despre un motiv de contestatie in anulare. ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

intrebare despre un motiv de contestatie in anulare. (2) Hotărârile ...

intrebare despre un motiv de contestatie in anulare.
(2) Hotărârile instanțelor de recurs mai pot fi atacate cu contestație în anulare atunci când:
1. hotărârea dată în recurs a fost pronunțată de o instanță necompetentă absolut sau cu încălcarea normelor referitoare la alcătuirea instanței și, deși se invocase excepția corespunzătoare, instanța de recurs a omis să se pronunțe asupra acesteia;

Se incadreaza in acest motiv situatia in care a fost incalcata o norma de alcatuire a instantei,
dar
1.nu s-a invocat exceptia nelegalei compuneri
2. au fost formulate critici la alcatuirea instantei, de catre parte si instanta, dar au fost rezolvate doar partial. Un judecat incompatibil s-a retras, altul nu.
3. instanta era investita (s a auto-investit) cu formarea unui nou complet apt sa judece cauza
4. cauza era in stare de suspendare a judecatii, deci partile, chiar daca ar fi efectuat un act de procedura, ar fi putut sa fie luat in considerare doar dupa ridicarea starii de suspendare de drept a cauzei
gbar, utilizator