Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxe pe venit în cazul vânzării unui teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxe pe venit în cazul vânzării unui teren

Acuma vând un teren construibil cu 87000 euro. Succesiunea a fost făcută în 2001. Dar dezmembrarea și partajarea a fost făcută în 2021. Fiind 4 frați am împărțit în mod egal terenul în 2021.
Dacă eu câștig pe asest teren 86000 euro, cât trebuie să dau la stat ca și taxă pe acest venit de 87000 €? Și mai ales, trebuie să dau la primărie sau la notar acești bani?
Eu știam că este 1% din 87000, adică 870€.
Greșesc?
Va mulțumesc
Andreijx, utilizator