avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxe pe venit în cazul vânzării unui teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxe pe venit în cazul vânzării unui teren

Acuma vând un teren construibil cu 87000 euro. Succesiunea a fost făcută în 2001. Dar dezmembrarea și partajarea a fost făcută în 2021. Fiind 4 frați am împărțit în mod egal terenul în 2021.
Dacă eu câștig pe asest teren 86000 euro, cât trebuie să dau la stat ca și taxă pe acest venit de 87000 €? Și mai ales, trebuie să dau la primărie sau la notar acești bani?
Eu știam că este 1% din 87000, adică 870€.
Greșesc?
Va mulțumesc
Ultima modificare: Vineri, 28 Aprilie 2023
Andreijx, utilizator

Alte discuții în legătură

Succesiune teren cota 1/2 keyraG keyraG Cum se imparte un teren (ce are aproximativ 30% din suprafata cu posibilitate de a construi,iar restul teren agricol) intre doi frati care l-au mostenit prin ... (vezi toată discuția)
Bunica mi-a donat 1/2 din casă și o suprafață din grădină, dar copiii ei nu sunt de acord cu ce am primit și nu mă lasă să-mi fac casă acolo. cum aș putea să obțin bucata mea de teren? diana2482 diana2482 Am facut contract de donatie cu bunica si am primit jumate din casa si o suprafata de 1260mp de teten din gradina unde mai au si cei 4 copii ai ei teren.Eu as ... (vezi toată discuția)
Partaj după ce moștenitorii au ajuns la o înțelegere: în instanță sau la notar? sorin33 sorin33 1 Pt,dezbaterea succesiunii,am primit anexa 24 de la primarie si am ajuns la o intelegere cu toti mostenitorii trecuti in anexa cu privire la impartirea masei ... (vezi toată discuția)