avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua.Am 45 ani vechime și 64 ani.desi am dreptul ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua.Am 45 ani vechime și 64 ani.desi am dreptul la pensie ...

Buna ziua.Am 45 ani vechime și 64 ani.desi am dreptul la pensie exista problema cu recunoașterea grupei a doua de munca..Cum pot revendica acest drept daca nu sunt in posesia unei decizii de pensie ...pt că am refuzat să ies in aceste condiții.
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 13:06, 30 Aprilie 2023
Ce probleme ati intampinat ? daca nu ne spuneti, nu avem cum sa va ajutam cu sfaturi.
Casa de pensii Arges nu îmi recunoaște perioada de 11 ani in care am avut grupa a doua..și am refuzat decizia de pensionare...
Dacă ați refuzat nu veți mai putea recupera banii din urmă, de la data la care aveați dreptul.
Nu așa se procedează, nu rezolvați problema prin refuz.

Sunt alte proceduri legale, de contestare a deciziei, sau de apelare la instanța de judecată.
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Aprilie 2023
Dapix, utilizator
Daca depun din nou dosarul......pot relua acțiunea.??
Da, puteți reveni cu cererea, dar intrați în drepturi începând cu data depunerii noii cereri.
Puteți contesta decizia în termen de 30 de zile.

Dacă vă respinge contestația, puteți apela la instanța de judecată.

Alte discuții în legătură

Acordarea grupei a 2-a xxxx-zzzz xxxx-zzzz sunt inginer, am lucrat in constructii si la dosarul de pensionare am depus adeverinta de la angajator, dar, nu mi se recunoaste de catre casa de pensii o ... (vezi toată discuția)
Se poate recupera pensia din urma daca judecatorul ... Fiestaf Fiestaf Se poate recupera pensia din urma daca judecatorul a dat verdict favorabil pensionarului? Tatal meu, la 60 ani a facut cerere de pensionare anticipata; a ... (vezi toată discuția)
Confuz privind continutul deciziei curtii de apel Radu Dumitrescu Radu Dumitrescu Buna Ziua! Unchiul meu a chemat in judecata Casa judeteana de Pensii pentru a i se recunoaste grupa 1 de munca. Prima instanta i-a dat castig de cauza, ... (vezi toată discuția)