Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum va trebui să procedăm ca și proprietari, având ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum va trebui să procedăm ca și proprietari, având dovezi ...

Cum va trebui să procedăm ca și proprietari, având dovezi clare că din cei 5 șefi aleși ilegal la conducerea Asociației noastre, DOAR UNUL ESTE MEMBRU SEMNATAR AL ACORDULUI DE ASOCIERE AL ASOCIAȚIEI, fiind același Acord de Asociere, ne-modificat din anul ... 1998, acolo figurând după 25 de ani foarte mulți proprietari decedați sau foști proprietari care și-au vândut demult proprietățile, acest fapt compromițând orice convocare legală a oricărei Adunări Generale, începând din anul 2000 până azi ?
Mai au drept de semnătură la CEC Bank (sau la orice bancă) președintele ilegal ales, dar și ceilalți 3 din Comitetul Executiv, știind foarte clar că toți cei 4 șefi NU SUNT MEMBRI SEMNATARI ÎN ACORDUL DE ASOCIERE AL ACESTEI ASOCIAȚII DE PROPRIETARI ?
Pentru a fi mai explicit, postez link-ul către ,,Condițiile Generale de Afaceri" ale celor de la CEC Bank, deoarece acolo vedem multe dovezi de ilegalități care trebuiau să ducă la suspendarea și ulterior LA BLOCAREA CONTULUI ASOCIAȚIEI AFLAT LA CEC BANK (nicio Adunare Generală nu i-a acordat dreptul de împuternicire legalizată președintelui Asociației, CARE NICI NU ARE CALITATEA DE MEMBRU ASOCIAT AL ACESTEIA) - [ link extern ]
doris2001, utilizator
In conformitate cu disp L nr 196/2018 asociatiile de locatari constituiti in temeiul disp L nr 230/2007 au avut termen pentru actualizare documente pentru transformat in asociatii de proprietari,documente care sa fie depuse la judecatoria teritoriala
președintele ilegal ales,

Presedintele de asociatie poate fi ales cu votul participantilor la adunarea generala sau reconvocata daca a fost respectata procedura de convocare
Daca nu puteti solutiona la nivelul asociatiei de proprietari prin convocare de adunare generala/reconvocata ,supunere la discutie probleme curente,atunci sesizati oficial serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primaria teritorala
Succes !
Mai exact ce doriti sa schimbati conducerea?
Daca da v-a raspuns frumos doamna Ynocentta prin adunare generala.
Altfel ati gasit cel mai prost motv posibil.
Drept la banca are doar presedintele cu hotararea adunarii generale ca a fost ales.
Eu m-am referit la faptul că președintele și cei 3 membri din Comitetul Executiv nu au fost aleși legal, doar din rândul membrilor semnatari în Acordul de Asociere al Asociației, încălcându-se extrem de clar articolul 54 alineatul 1 și articolul 56 alineatul 1 din Legea nr. 196/2018, care impun alegerea celor 5 șefi în Adunarea Generală DOAR DACĂ AU CALITATEA DE MEMBRI ASOCIAȚI, nu doar calitatea de proprietari.
În acest caz, conducerea Asociației este ilegal aleasă, deoarece 4 dintre șefi NU SUNT MEMBRI AI ACESTEI ASOCIAȚII.
Mai poate avea președintele drept de semnătură la CEC Bank știind că nu a fot ales de Adunarea Generală din rândul membrilor Asociației de Proprietari, acesta încălcând mai ales articolele 54 și 56 din Legea nr. 196/2018 ?
Art. 54. (1) Membrii Comitetului Executiv SUNT DESEMNAȚI DINTRE MEMBRII ASOCIAȚIEI DE PROPRIETARI de către Adunarea Generală a Asociației de Proprietari. ☢ DETALII: [ link extern ]
Art. 56. (1) Președintele Asociației de Proprietari este candidatul, MEMBRU AL ASOCIAȚIEI DE PROPRIETARI, ales prin voința sa și a 1/2 + 1 din numărul proprietarilor prezenți în cadrul Adunării Generale. Președintele poate delega, pentru cel mult 90 de zile pe an, atribuțiile sale unui membru al Comitetului Executiv, fără a fi exonerat de răspundere juridică. ☢ DETALII: [ link extern ]

ynocentta a scris:

In conformitate cu disp L nr 196/2018 asociatiile de locatari constituiti in temeiul disp L nr 230/2007 au avut termen pentru actualizare documente pentru transformat in asociatii de proprietari,documente care sa fie depuse la judecătoria teritoriala
președintele ilegal ales,

Presedintele de asociatie poate fi ales cu votul participantilor la adunarea generala sau reconvocata daca a fost respectata procedura de convocare
Daca nu puteti solutiona la nivelul asociatiei de proprietari prin convocare de adunare generala/reconvocata ,supunere la discutie probleme curente,atunci sesizati oficial serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primaria teritorala
Succes !
doris2001, utilizator