Forum Discuţii juridice Achiziţii publice achizitie inhibatori de coroziune
Discuție deschisă în Achiziţii publice

achizitie inhibatori de coroziune

O S.C. cheama in judecata primaria X pt. ca aceasta sa dispuna obligativitatea paratilor la introducerea in contractele de prestari servicii salubritate prevazuti in Lg.51/2006, de a chizitiona inhibitori de coroziune,achizitie corelativa impusa de Regulamentul Cadru al A.N.R.S.C. aprobat prin Oridul 110/2007 ,iar in subsidiar obligarea paratelor la completarea hotararilor unilaterale de autoritate cu privire la inserarea prevederilor folosirii obligatorii a inhibitorilor de coroziune in materialul antiderapant. De asemenea cere ca fata de ei sa oblige parata sa formuleze raspunsuri motivate privind oferta de vanzarea a produsului de coroziune " X"(deci specifica si denumirea produsului).

Pot invoca exceptia- lipsei calitatii procesuale? Are dreptul o SC sa traga la raspundere o autoritate publica pentru nerespectarea prevederilor legale ? Statul, implicit ANRSC in acest caz ar trebui sa verifice nerespectarea legislatiei nu o Sc care probabil nu are cui sa-si vanda prosele.
geo.yan, utilizator