Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... După divorț și după partaj am rămas cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

După divorț și după partaj am rămas cu apartamentul și ...

După divorț și după partaj am rămas cu apartamentul și un copil,după 14 m am recăsătorit in cazul in care eu mor apartamentul se imparte între copilul meu soțul supraviețuitor ?
Da
Soțul va moșteni 1/4, iar copilul 3/4.

raluk0207 a scris:

Da
Soțul va moșteni 1/4, iar copilul 3/4.

Ok și in aceasta situație ce pot sa fac ca el sa copilul lui din alta relație sa nu aiba nici un drept
Multumesc frumos

lili74a a scris:

raluk0207 a scris:

Da
Soțul va moșteni 1/4, iar copilul 3/4.

Ok și in aceasta situație ce pot sa fac ca el sa copilul lui din alta relație sa nu aiba nici un drept
Multumesc frumos

Încă un aspect soțul va mosteni 1/4 din imobil sau numai bunurile mobile
Soțul va moșteni cota legala de 1/4 din masa succesorala,adică toate bunurile dobândite de dvs în timpul.vietii..
Încă un aspect soțul va mosteni 1/4 din imobil sau numai bunurile mobile

din tot ce aveti dvs la data decesului, ca in masa succesorala nu intra numai anumite bunuri.
Copilul lui nu va mosteneste pe dvs, ci doar pe tata. Daca decedati dvs inaintea sotului, sotul mosteneste 1/4, iar copilul lui, abia dupa decesul lui va mosteni ce avea tatal sau la data decesului.
nu il puteti exclude pe sot de la mostenire si nici nu stiti care moare primul dintre dvs.
poate va gandit la varianta sa ii dati copilului dvs de acum casa sau sa divortati in acte sau sa ii lasiti copilului testament( prin testament, sotul nu va putea recupera decat cel mult, rezerva succesorala, 1/8)