avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... După divorț și după partaj am rămas cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

După divorț și după partaj am rămas cu apartamentul și ...

După divorț și după partaj am rămas cu apartamentul și un copil,după 14 m am recăsătorit in cazul in care eu mor apartamentul se imparte între copilul meu soțul supraviețuitor ?
Cel mai recent răspuns: lili74a , utilizator 17:20, 5 Mai 2023
Da
Soțul va moșteni 1/4, iar copilul 3/4.


raluk0207 a scris:

Da
Soțul va moșteni 1/4, iar copilul 3/4.

Ok și in aceasta situație ce pot sa fac ca el sa copilul lui din alta relație sa nu aiba nici un drept
Multumesc frumos


lili74a a scris:



raluk0207 a scris:

Da
Soțul va moșteni 1/4, iar copilul 3/4.

Ok și in aceasta situație ce pot sa fac ca el sa copilul lui din alta relație sa nu aiba nici un drept
Multumesc frumos

Încă un aspect soțul va mosteni 1/4 din imobil sau numai bunurile mobile
Soțul va moșteni cota legala de 1/4 din masa succesorala,adică toate bunurile dobândite de dvs în timpul.vietii..
Încă un aspect soțul va mosteni 1/4 din imobil sau numai bunurile mobile

din tot ce aveti dvs la data decesului, ca in masa succesorala nu intra numai anumite bunuri.
Copilul lui nu va mosteneste pe dvs, ci doar pe tata. Daca decedati dvs inaintea sotului, sotul mosteneste 1/4, iar copilul lui, abia dupa decesul lui va mosteni ce avea tatal sau la data decesului.
nu il puteti exclude pe sot de la mostenire si nici nu stiti care moare primul dintre dvs.
poate va gandit la varianta sa ii dati copilului dvs de acum casa sau sa divortati in acte sau sa ii lasiti copilului testament( prin testament, sotul nu va putea recupera decat cel mult, rezerva succesorala, 1/8)

Alte discuții în legătură

Drepturi de succesiune elenamitroi elenamitroi Buna ziua, Am fost casatorita, in urma casatoriei a rezultat 1 copil care a ramas la mine. Am achizitionat un apartament si am mai mostenit un apartament prin ... (vezi toată discuția)
Testament, donatie?? ContSters93711 ContSters93711 Buna ziua, V-as ruga sa-mi spuneti care este solutia cea mai potrivita in urmatorul caz: eu si sotul meu avem copii din casatoriile anterioare. Fiecare la ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, in cazul decesului meu sau al sotului meu cum se impart ... Anne Marye Anne Marye Buna ziua, in cazul decesului meu sau al sotului meu cum se impart bunurile noastre? sotul meu are un copil din o casatorie anterioara eu nu am copii am un ... (vezi toată discuția)