Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, in cazul decesului meu sau al sotului meu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, in cazul decesului meu sau al sotului meu cum se impart ...

Buna ziua,
in cazul decesului meu sau al sotului meu cum se impart bunurile noastre? sotul meu are un copil din o casatorie anterioara eu nu am copii am un nepot de la frate. Detinem un apartament cumparat impreuna iar sotul detine dinaintea casatoriei o garsoniera.As dori sa stiu cui si in ce procente se impart aceste bunuri. Va multumesc.
daca nu lasati un testament, in cazul in care decedati dvs inaintea sotului, sotul mosteneste 1/2 din masa siccesorala , iar nepotul 1/2. In masa succesorala intre jumatate din imobilul comun.
in cazulk decesului sotului, dvs mosteniti 1/4, copilul sotului 3/4. in masa succesorala intra garsoniera ca bun propriu al lui si jumatate din imobilul comun.
prin partaj, copilul lui poate ramane cu garsoniera, dvs cu apartamentul.
Daca decedeaza sotul primul
- dvs veti avea 1/4 din garsoniera si 5/8 din apartament
- copilul sotului 3/4 din garsoniera si 3/8 din apartament.

La decesul dvs, cei 1/4 din garsoniera si 5/8 din apartament, vor fi mosteniti de nepotul dvs de la frate (cu exceptia situatiei in care lasti un testament altcuiva).

Daca decedati dvs prima:
- din apartament, sotul va mosteni 1/2, iar nepotul dvs 1/2
- garsoniera ramane a sotului.

La decesul sotului, garsoniera si 1/2 din apartament vor reveni copilului sau.