Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Teren proprietate personala. Cum pot construi casa pe ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Teren proprietate personala. Cum pot construi casa pe firma?

Buna ziua!
As vrea sa incep constructia unei case.
Pamantul este pe persoana fizica.
Casa (materialele+manopera) as vrea sa o achite firma mea .
As vrea sa stiu daca pot face un contract prin care sa specific ca persoana fizica pune la dispozitie terenul de constructie , iar firma suporta cheltuielile cu materialele si manopera. De preferinta, as vrea sa intabulez constructia pe persoana fizica. Exista aceasta posibilitate ? Ce fel de contract se poate incheia intre persoana fizica si juridica ? E nevoie sa fie in obiectul de activitate al firmei care va suporta costurile , "constructii de locuinte" ? chiar daca vreau sa construiesc cu o firma de constructii autorizata ?! Sunt interesata deoarece am inteles ca legea a fost modificata.

Va multumesc anticipat !
george-neagu, moderator
Bună ziua,

Puteți încheia un contract de constituire a dreptului de superficie prin care PJ dobândește dreptul de proprietate asupra construcției (dreptul de a edifica construcția) și dreptul de folosință asupra terenului, iar PF păstrează dreptul de proprietate asupra terenului.