avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 152 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna ziua, Am primit de la un hacker un mail ca si cum ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna ziua, Am primit de la un hacker un mail ca si cum ar fi ...

Buna ziua,
Am primit de la un hacker un mail ca si cum ar fi din partea bancii Raifeisen si am fost fraudat cibernetic, am luat in considerare emailul deoarece chiar in acea perioada aveam aplicatia Smart Token blocata. Am sunat la banca dar in 3 minute toti banii din cont mi-au fost transferati. Stiu ca este vina mea, dar banca nu are nici o responsabilitate? Am primit un mail cum ca nu ar avea. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: cflorin39 , utilizator 10:35, 7 Septembrie 2023
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă datele cardului și codul PIN le-ați dat dumneavoastră, ce vină vreți să aibă banca`?
Trebuia să vă protejați cu atenție datele personale.
Banca nu răspunde de fraudele hackerilor care au ca vinovat clientilor care le-a dat datele de siguranță.

Banca îți garantează banii din cont, dacă ți-i fură un angajat al băncii, sau un hoț care îți folosește în fals documentele de identitate.

Dacă și banca are o vină pentru slaba securizare a datelor clienților, asta poate stabili organul de anchetă.
Ultima modificare: Luni, 8 Mai 2023
Dapix, utilizator
3 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sesizați poliția.
Daca banca e vinovată poate fi data în judecată civilă.

București 2023
Am sesizat politia a doua zi...am primit un sms din partea bancii prin care mi s-a spus ca se intentioneaza transferul banilor. Am sunat imediat la banca dar in 3 minute a fost efectuat transferul. Va intreb ce rost avea acest sms?
Ce vina are banca cand dvs. nu verificati ce link-uri accesati? Mai ales ca au fost si sunt N campanii de informare pe aceasta tema... dar tot nu aveti grija de datele dvs. bancare...
Si nu cred ca nu exista sisteme de siguranta pentru a va proteja, trebuie doar folosite...

Spre exemplu, in cazul bancii unde am cardurile, salariul... primesc un sms cand primesc bani in cont dar cand vreau sa fac un transfer sau o plata trebuie sa confirm acea plata din aplicatie, chiar daca eu introduc datele cardului in acea aplicatie de plata a vanzatorului... fara confirmarea mea din aplicatie nu pleaca niciun ban din cont.
Ultima modificare: Luni, 8 Mai 2023
Ionut.ion, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mie îmi cere banca când procesez o plată, și confirmare prin SMS de pe nr. personal de telefon.

Păi dacă eu confirm plata și cu telefonul, ce responsabilitate să mai aibă banca.

Alte discuții în legătură

Frauda bancara in data de 13.03fost victima unei fraude bancara ... pallani13 pallani13 Buna ziua. In data de 13.03.23 Am fost victima unei fraude bancara de tip phishing. Am primit un e-mail in care mi s-a comunicat ca cardul este blocat ... (vezi toată discuția)
Comanda online anulata. bani nereturnati de catre banca. chillzilla chillzilla Buna ziua, Am facut o comanda online de pe un site cu profil sportiv. Am achitat suma online cu cardul si am primit E-Mail de confirmare plata, inclusiv SMS ... (vezi toată discuția)
Inchidere cont card cumparaturi raiffeisen bank Lucian Rimniceanu Lucian Rimniceanu Buna ziua, Am un card de debit la Raiffeisen Bank in care imi primesc salariul.De putin timp mi-am schimbat locul de munca.Ptr a putea primi salariul trebuia ... (vezi toată discuția)