Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua ! Un părinte poate fi decăzut din ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua ! Un părinte poate fi decăzut din drepturi dacă ...

Bună ziua ! Un părinte poate fi decăzut din drepturi dacă copilul refuza efectiv sa meargă la școală? Se tine cont ca ar avea CH dar nu este de școală speciala neavând probleme severe ? Mulțumesc!
ce varsta are copilul ?
care e situatia?
Instanţa de tutelă, la cererea autorităţilor administraţiei publice cu atribuţii în domeniul protecţiei copilului, poate pronunţa decăderea din exerciţiul drepturilor părinteşti dacă părintele pune în pericol viaţa, sănătatea sau dezvoltarea copilului prin relele tratamente aplicate acestuia, prin consumul de alcool sau stupefiante, prin purtarea abuzivă, prin neglijenţa gravă în îndeplinirea obligaţiilor părinteşti ori prin atingerea gravă a interesului superior al copilului.