Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... decadarea din drepturi
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

decadarea din drepturi

buna seara, cum se decade din drepturile parintesti un tata care apare doar cu numele pe certificatul de nastere al copilului ,nu contribuie cu nimic sub nici o forma la cresterea lui si are probleme cu alcoolul.
Instanta poate pronunţa decăderea din exerciţiul drepturilor părinteşti dacă părintele pune în pericol viaţa, sănătatea sau dezvoltarea copilului prin relele tratamente aplicate acestuia, prin consumul de alcool sau stupefiante, prin purtarea abuzivă, prin neglijenţa gravă în îndeplinirea obligaţiilor părinteşti ori prin atingerea gravă a interesului superior al copilului. Decăderea din exerciţiul drepturilor părinteşti nu scuteşte părintele de obligaţia sa de a da întreţinere copilului.