avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1691 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recuperarea taxei de timbru judiciar.
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recuperarea taxei de timbru judiciar.

Recuperarea taxei de timbru judiciar.

Am platit taxa de timbru in termenul legal de 5 zile dar, totodata am depus si cerere de ajutor public judiciar, s-a admis cererea si sa dispus scutirea reclamantului (eu) de la plata taxei de timbru. Definitiva. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părților prin mijlocirea grefei instanţei, azi, 05.12.2022
Document: Încheiere finală (dezinvestire) 05.12.2022

Cum pot recupera taxa de timbru?
Trebuie facuta cerere de recuperare taxa de timbru in instanta?
Mentionez ca aveam primul termen pe 15.05.2023 si sa desfiintat C1 si acum am C2 in data de 22.09.2023

Multumesc anticipat!
Ultima modificare: Miercuri, 10 Mai 2023
Bossde_Boss, utilizator
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 14:05, 13 Mai 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Depuneți în dosarul pe care-l aveți o cerere de restituire a taxei judiciare de timbru. Odată cu pronunțarea pe fondul cauzei, instanța se va pronunța și cu privire la restituirea taxei.
Banii vor fi restituiti in urma unei cereri exprese a dvs prin hotararea instantei investite cu solutionarea cauzei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pronuntată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţe dya_dia dya_dia Buna ziua! Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele doua intrebari, cu multumirile anticipate :) 1. Voi mai primi sentinta prin corespondenta sau am ... (vezi toată discuția)
Ajutor dya_dia dya_dia Buna ziua! Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele doua intrebari, cu multumirile anticipate :) 1. Voi mai primi sentinta acasa,prin posta, sau am ... (vezi toată discuția)
Executare silita / exceptie netimbrata karmagolden karmagolden buna ziua - in cazul in care ti-au respins o contestatie la executare fiindca s-a ridicat exceptia netimbrarii anticipate , adica inainte de prima infatisare, ... (vezi toată discuția)