Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună, în 2021 am încheiat un contract la notar, pt ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună, în 2021 am încheiat un contract la notar, pt o casa ...

Bună, în 2021 am încheiat un contract la notar, pt o casa la cheie cu un avans de 30000euro care trebuia finalizat în aprilie 2022, sa prelungit contractul 31oct22. De atunci contractul practic nu a mai fost prelungit, constructorul spunându-ne ca va fi finalizat în dec 22 și bineînțeles constructorul nu a respectat ce a promis. Casa e făcută în proporție de 80% dar fără utilități, la telefon nu mai răspunde, ce se poate face în situația data, se poate da în judecata? Măcar sa recuperam cei 30000euro (în contract mai e specificat ca în caz ca nu respecta va fi nevoit sa ne plătească dublu) în ultima convorbire cu el de 3luni ne-a spus ca nu mai are bani și așteaptă căldura sa i-a alte lucrări sa facă bani pt a trage utilitățile, ce e de făcut?!?
Mulțumesc!
Notificati oficial constructorul cu obligatia achitarii obligatiilor contractual asumate-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta