avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract intretinere

Daca o persoana in varsta face un contract de intretinere cu unul din nepoti si in urma contractului acesta primeste o locuinta, cum se poate rezilia acel contract, daca se poate?
Batrana era in "ingrijirea" nepotului, dar din cate se pare aceata era batuta(nu are certif medico-legal),fapt atestat de medicul din satul sau si de o vecina, era hranita rar din 2 in 2 zile...si de frica batranica a fugit la alt nepot care a anuntat politia despre cele sesizate! Cel care o intretinea dupa ce o batea o tinea inchisa in casa pana ii treceau vanataile si o obliga sa isi dea pensia . I-au luat cu forta cheile de la casa, actele...si au fost restituite doar la cererea sefului de post din comuna. Ce se poate face ca batrana sa reintre in proprietatea imobilului si sa anuleze acel contract de intretinere?
Raspunsul este afirmativ in sensul ca doamna poate solicita in instanta printr-o actiune in raspundere contractuala desfiintarea contractului pentru neindeplinirea obligatiilor iar acest aspect se poate proba cu martori, inscrisuri siorice alte probe pertinente, utile si legale.
Va recomand si inceperea unor demersuri pe plan penal daca intre timp batrana a fost dusa la vreun medic... da greutate intregului demers in fata partii adverse.
Din ce spuneti, sanse sunt destule in instanta, important e sa aveti si martori convingatori.
buna seara!
cele afirmate de dvs sunt destul de grave.
doamna se poate adresa instantei de judecata cu cerere pt rezolutiunea contractului de intretinere incheiat cu nepotul.
Da batranica poate cere rezilierea acestui contract in instanta.
Matei Eugen Marius a scris:

Daca o persoana in varsta face un contract de intretinere cu unul din nepoti si in urma contractului acesta primeste o locuinta, cum se poate rezilia acel contract, daca se poate?
Batrana era in "ingrijirea" nepotului, dar din cate se pare aceata era batuta(nu are certif medico-legal),fapt atestat de medicul din satul sau si de o vecina, era hranita rar din 2 in 2 zile...si de frica batranica a fugit la alt nepot care a anuntat politia despre cele sesizate! Cel care o intretinea dupa ce o batea o tinea inchisa in casa pana ii treceau vanataile si o obliga sa isi dea pensia . I-au luat cu forta cheile de la casa, actele...si au fost restituite doar la cererea sefului de post din comuna. Ce se poate face ca batrana sa reintre in proprietatea imobilului si sa anuleze acel contract de intretinere?


Da, sunt sanse mari de rezolutiune a contractului numai ca ar trebui sa exoste probe in cadrul procesului civil.
Se poate face plangere penala si daca nu exista probe pentru un proces civil ar fi indicat sa se urmeze calea procesului penal unde vor fi audiati si faptuitorii.

avocat Claudiu Lascoschi

Alte discuții în legătură

Rezolutiune contract de intretinere cu clauza de uzufruct viager madina71 madina71 Buna ziua! O cunostinta (75 ani) a incheiat un contract de intretinere cu un nepot si cu sotia acestuia in urma cu 2 ani. Dupa cateva luni batrana a avut un ... (vezi toată discuția)
Plangere penala erhabe erhabe Buna ziua Am formulat o plangere penala impotriva unei persoane dar aceasta a fost audiata in calitate de martor nicidecum de faptuitor. Este normala ... (vezi toată discuția)
Agresiune andrada76 andrada76 Buna ziua ! Am fost batuta intr-o seara pe o alee . Nu stiu daca a vazut sau nu cineva, dar nu am martori. Am fost la legist si mi-a dat 12 zile ingrijire ... (vezi toată discuția)