Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Se poate constata fara examinarea cadavrului ,doar pe ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Se poate constata fara examinarea cadavrului ,doar pe baza inscrisurilor ...

Se poate constata fara examinarea cadavrului ,doar pe baza inscrisurilor medicale din dosarul pacientului daca moartea a fost una violenta sau nu?
Depinde care a fost cauza decesului.
În general se face necropsie.

Înscrisurile au la baza constatari medicale și medico-legale.

Din actele medicale rezulta dacă este sau nu vorba de o crimă.

București 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Intr-un caz de malpraxis ,infectare klebsiela pn ,in raportul de expertiza medicala efectuata pe baza inscrisurilor se constata moarte neviolenta ,iar ca si cauza a decesului disfunctie multipla de organe in cadrul unui sepsis din cauza pneumoniei Covid luat din spital excluzand infectia plagii si a fluxului sangvin datorate klebsiellei
Organul judiciar, dupa caz, poate dispune exhumarea cadavrului si examinarea acestuia.
Nu se intelege expunerea.
Trebuie examinate stiintific actele medicale.