Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Un scriitor poate atrage sponsorizări de la firme?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Un scriitor poate atrage sponsorizări de la firme?

Buna ziua,
Vă rog să-mi spuneți în ce condiții un scriitor, persoană fizică, fără a face parte din nicio Uniune a Scriitorilor sau alte asociații, ar putea beneficia de sponzorizari de la o persoana juridica.
Vă mulțumesc.
george-neagu, moderator
Doar prin contract de mecenat cu persoana juridica autentificat la, notar.
Vă mulțumesc pentru răspuns. Este nevoie de contract de fiecare dată când se face sponsorizarea sau se încheie unul singur pe o perioadă nedeterminată?
Fiecare suma primita trebuie consemnata intr-un act autentic pt justificarea deducerii fiscale la prersoana juridica
Vă mulțumesc!