avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Un scriitor poate atrage sponsorizări de la firme?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Un scriitor poate atrage sponsorizări de la firme?

Buna ziua,
Vă rog să-mi spuneți în ce condiții un scriitor, persoană fizică, fără a face parte din nicio Uniune a Scriitorilor sau alte asociații, ar putea beneficia de sponzorizari de la o persoana juridica.
Vă mulțumesc.
Ultima modificare: Marți, 16 Mai 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: ileana-maia , utilizator 12:02, 17 Mai 2023
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Doar prin contract de mecenat cu persoana juridica autentificat la, notar.
Vă mulțumesc pentru răspuns. Este nevoie de contract de fiecare dată când se face sponsorizarea sau se încheie unul singur pe o perioadă nedeterminată?
Fiecare suma primita trebuie consemnata intr-un act autentic pt justificarea deducerii fiscale la prersoana juridica
Vă mulțumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sponsorizare catre persoana fizica camicami camicami Societatea doreste sa sponsorizeze o persoana fizica pentru tratament boli grave ( cancer),in bani. Ce documente justificative se intocmesc ? Contract de ... (vezi toată discuția)
Documente justificative donatii / sponsorizari ong Neaculica Neaculica Pana acum nimeni nu m-a lamurit concret si fara dubii lucrurile de mai jos. Am discutat cu contabili experti, cu juristi, cu alte ONG-uri, am studiat ... (vezi toată discuția)
Contract sponsorizare ank.iuliana ank.iuliana Am si eu o intrebare legata de un contract de sponsorizare si de conditiile legale de desfasurare. O persoana cu un suflet mare vrea sa ma ajute si vreau sa ... (vezi toată discuția)