Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Cerinte PSI sediu social?
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Cerinte PSI sediu social?

Detin un SRL neplatitor TVA care are sediul social in apartamentul in care si locuiesc. SC-ul are un singur administrator si angajat, adica eu. La sediul social nu se fac vizite ale clientilor, doar lucrez eu - prestare de servicii - la laptop. Ce prevede legea in privinta efectuarii normelor de protectia muncii!? Trebuie sa am asa ceva?
Multumesc anticipat!
george-neagu, moderator
Da, trebuie sa respectati aceste norme ( Legea 319/2006, H.G. 1425/2006, etc.), mai ales ca sunteti si angajatul societatii.

Cel mai bine ati contacta pe cineva care se ocupa de ambele, PSI si SSM si in schimbul a cateva sute de lei pe luna ( eu zic ca vreo doua...) scapati de grija lor.

Cautati pe net -Servicii externe SSM-PSI- si negociati un contact cu dumnealor..., amenzile sunt destul de mari si nu merita riscul
Sunteti in confuzie: psi nu este acelasi lucru cu ssm/ protectia muncii.
Dvs. fiind singurul care lucreaza la sediul social va puteti autoinstrui accesand pe internet legislatia ssm respectiv legislatia psi-su.
Nicio firma care se respecta nu va intocmeste materiale doar pe cateva sute de lei.
In camera unde lucrati, veti depozita materiale scrise. In plus, lucrati cu laptop, imprimanta, etc. Poate exista un risc de incendiu daca nu respectati normele psi. Un stingator cu praf si CO2, la indemana, nu strica, sa aveti.