avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 125 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, cat este de legal ca la firma unde lucrez, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, cat este de legal ca la firma unde lucrez, sa fiu ...

Bună ziua, cat este de legal ca la firma unde lucrez, sa fiu obligata, ca zilele de suplimentare făcute, sa mi fie impuse sa mi le iau liber?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:40, 18 Mai 2023
Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 90 de zile calendaristice după efectuarea acesteia.
Nu doresc zile libere, munca suplimentara am făcut o pt plata suplimentara! În momentul în care mi s a solicitat efectuarea lor, nu mi s a spus ca sunt obligata sa mi iau libere ci platite corespunzator.

Cornel Vasile a scris:

Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 90 de zile calendaristice după efectuarea acesteia.

Regula este compensarea , exceptia este plata... nu este dupa cum doriti dvs , ci dupa cum se prevede in lege.
Sa înțeleg ca nu cel care a făcut suplimentarele alege dacă vrea liberele sau plata suplimentara

vivi23ro a scris:

Nu doresc zile libere, munca suplimentara am făcut o pt plata suplimentara! În momentul în care mi s a solicitat efectuarea lor, nu mi s a spus ca sunt obligata sa mi iau libere ci platite corespunzator.

Cornel Vasile a scris:

Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 90 de zile calendaristice după efectuarea acesteia.



Nu, ordinea este data de lege.

Alte discuții în legătură

Ptr neplata orelor suplimentare din cursul săptămânii și din ... Maria# Maria# Ptr neplata orelor suplimentare din cursul saptamini și din wekend In lic de 90 de ore ei declara 36 de ore suplim. (vezi toată discuția)
Bună ziua, vă rog să mă ajutați într-o problemă: în luna ... Florina2023 Florina2023 Bună ziua, Vă rog să mă ajutați într-o problemă: în luna decembrie am avut ore lucrate suplimentar peste normă iar luna aceasta mi s-a spus că s-au ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, o problema ivita in practica vizeaza modalitatea de ... juridic.anamariapop juridic.anamariapop Buna ziua, O problema ivita in practica vizeaza modalitatea de interpretare a dispozitiilor referitoare la plata orelor suplimentare. Astfel, intr-o prima ... (vezi toată discuția)