Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, cat este de legal ca la firma unde lucrez, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, cat este de legal ca la firma unde lucrez, sa fiu ...

Bună ziua, cat este de legal ca la firma unde lucrez, sa fiu obligata, ca zilele de suplimentare făcute, sa mi fie impuse sa mi le iau liber?
Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 90 de zile calendaristice după efectuarea acesteia.
Nu doresc zile libere, munca suplimentara am făcut o pt plata suplimentara! În momentul în care mi s a solicitat efectuarea lor, nu mi s a spus ca sunt obligata sa mi iau libere ci platite corespunzator.

Cornel Vasile a scris:

Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 90 de zile calendaristice după efectuarea acesteia.

Regula este compensarea , exceptia este plata... nu este dupa cum doriti dvs , ci dupa cum se prevede in lege.
Sa înțeleg ca nu cel care a făcut suplimentarele alege dacă vrea liberele sau plata suplimentara

vivi23ro a scris:

Nu doresc zile libere, munca suplimentara am făcut o pt plata suplimentara! În momentul în care mi s a solicitat efectuarea lor, nu mi s a spus ca sunt obligata sa mi iau libere ci platite corespunzator.

Cornel Vasile a scris:

Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 90 de zile calendaristice după efectuarea acesteia.

Nu, ordinea este data de lege.