Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ptr neplata orelor suplimentare din cursul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ptr neplata orelor suplimentare din cursul săptămânii și din ...

Ptr neplata orelor suplimentare din cursul saptamini și din wekend
In lic de 90 de ore ei declara 36 de ore suplim.
Buna seara,
Aveți posibilitatea de a vă adresa ITM-ului sau instanței de judecată.
Manuela Rășină, administrator
1. Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 90 de zile calendaristice după efectuarea acesteia. (regula)

2. In cazul in care compensarea prin ore libere platite nu este posibila in termenul prevazut mai sus in luna urmatoare, munca suplimentara va fi platita salariatului prin adaugarea unui spor la salariu corespunzator duratei acesteia. (exceptia)

3. Neconcordanta intre pontaj si numarul de ore efectiv lucrate poate fi sesizata ITM-ului in raza caruia are sediul social angajatorul.