avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am o întrebare poate cam ciudata. Cine trimite ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am o întrebare poate cam ciudata. Cine trimite notificarea de ...

Am o întrebare poate cam ciudata. Cine trimite notificarea de evacuare a chiriașului tolerat? Poate proprietarul sa o trimită? Sau întâi se merge la un executorul judecătoresc sau avocat? Mulțumesc pentru eventualele raspunsuri
Cel mai recent răspuns: Gabriel Ciurea , Avocat 18:13, 16 Mai 2023
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua,

Notificarea se realizează de către locator/proprietar.

Notificarea prin intermediul executorului judecătoresc se realizează numai în situația încetării contractului de locațiune, în condițiile art. 1038 Cod procedură civilă.

Atunci când este vorba despre evacuarea unui ocupant, proprietarul transmite notificarea fără intervenția executorului judecătoresc - art. 1039 Cod procedură civilă.
Mulțumesc frumos pentru răspuns. Exista un model oficial? Cum ar trebuii sa fie formulata aceasta notificare?

Ultima modificare: Miercuri, 17 Mai 2023
Manuela Rășină, administrator

Cu plăcere!

Nu există un model oficial al acestui tip de notificare.

Vă recomand să luați legătura cu un avocat pentru redactarea notificării.
Ultima modificare: Miercuri, 17 Mai 2023
Manuela Rășină, administrator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Evacuare noul cod procedura civila otilia13 otilia13 buna seara. Sunt la inceput de cariera si as vrea sa ma lamuriti intr-o problema privind evacuarea. In cazul unei conventii pt ocuparea unui spatiu comercial ... (vezi toată discuția)
Chiriașul nu mi-a plătit chiria, și o să-i fac o notificare de reziliere prin executor judecătoresc. care e preavizul pe care trebuie să i-l acord? shomescu shomescu Sunt proprietar si am incheiat un contract de inchierere. Chiriasul nu si-a platit chiria. Am sa ii fac o notificare de reziliere prin executor judecatoresc. ... (vezi toată discuția)