Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am o întrebare poate cam ciudata. Cine trimite ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am o întrebare poate cam ciudata. Cine trimite notificarea de ...

Am o întrebare poate cam ciudata. Cine trimite notificarea de evacuare a chiriașului tolerat? Poate proprietarul sa o trimită? Sau întâi se merge la un executorul judecătoresc sau avocat? Mulțumesc pentru eventualele raspunsuri
Bună ziua,

Notificarea se realizează de către locator/proprietar.

Notificarea prin intermediul executorului judecătoresc se realizează numai în situația încetării contractului de locațiune, în condițiile art. 1038 Cod procedură civilă.

Atunci când este vorba despre evacuarea unui ocupant, proprietarul transmite notificarea fără intervenția executorului judecătoresc - art. 1039 Cod procedură civilă.
Mulțumesc frumos pentru răspuns. Exista un model oficial? Cum ar trebuii sa fie formulata aceasta notificare?

Manuela Rășină, administrator

Cu plăcere!

Nu există un model oficial al acestui tip de notificare.

Vă recomand să luați legătura cu un avocat pentru redactarea notificării.
Manuela Rășină, administrator