avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua Daca ai o absență nemotivată are voie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua Daca ai o absență nemotivată are voie angajatorul ...

Buna ziua
Daca ai o absență nemotivată are voie angajatorul să îți taie 5 bonuri de masa?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Depinde de criteriile de acordate pe care le are acest angajator...

Art.7 alin.(3) din Normele metodologice de aplicare a Legii 165/2018.

Angajatorii, împreună cu organizațiile sindicale legal constituite sau, acolo unde nu este constituit un sindicat, cu reprezentanții salariaților, stabilesc prin contractele colective de muncă sau prin Regulamentul intern, după caz, clauze privind acordarea biletelor de valoare, care să prevadă cel puțin următoarele:
a) numărul salariaților din unitate care pot primi bilete de valoare și valoarea nominală acordată, ținând seama de posibilitățile financiare proprii ale angajatorilor;
b) categoriile de salariați care primesc bilete de valoare;
c) criteriile de selecție privind stabilirea salariaților care primesc tichete de masă, ținând seama de prioritățile socioprofesionale și de alte elemente specifice activității;
....
Ultima modificare: Marți, 16 Mai 2023
Cornel Vasile, Consilier juridic
Ok dar în contract nu specifica nicăieri că la o absență nemotivată îți taie 5 bonuri
Eu luna trecută am avut 2 nemotivate și mi-a tăiat toate bonurile
Ce pot sa fac sau cum sa procedez?
Mulțumesc anticipat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
C.i.m. nu prevede tot ..marea majoritate a angajatorilor merg pe modelul-cadru .. drepturile si obligatiile pot fi prevazute si in Reg. Intern, in c.c.m. aplicabil sau in anumite decizii ale angajatorului.

Verificati criteriile de acordare si reveniti cu detalii.
Am vorbit la firma și ei spun ca sa nu se facă absente atunci trage 5 tichete dar în regulament nu scrie nicăieri și în c.m.m
Vorbiti din nou si sa va dea documentul care prevede asa ceva .. pe vorbe e greu sa credem

Alte discuții în legătură

Buna,adresez comunitatii urmatoarea speta...lucrez ca agent de ... Korg69 Korg69 Buna,adresez comunitatii urmatoarea speta...lucrez ca agent de securitate intr-o firma multinationala,nu dau nume acum,iar in obiectivul unde prestez se dau ... (vezi toată discuția)
Bună tuturor! am o nelămurire legată de acordarea bonurilor ... Gligore Gligore Bună tuturor! Am o nelămurire legată de acordarea bonurilor de masă. Concret,este posibil ca bonurile de masă să fie tăiate doar la unele societăți ... (vezi toată discuția)
Bonuri de masa iulianaadriana iulianaadriana Buna ziua. Va rog sa imi spuneti daca in cazul demisiei fara preaviz firma poate sa imi retina bonurile de masa. Mentionez ca demisionez fara preaviz deoarece ... (vezi toată discuția)