avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1174 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... LA PENSIONARE, la 2 ore lucrate pe zi, cum se ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

LA PENSIONARE, la 2 ore lucrate pe zi, cum se calculează vechimea în muncă ...

La 2 ore lucrate pe zi, cum se calculează vechimea în muncă la pensie`?

De exemplu la 4 ani lucrați cu 2 ore pe zi, se consideră 1 ani vechime în muncă la pensie`?
Ultima modificare: Miercuri, 17 Mai 2023
Dapix, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:31, 24 Mai 2023
1. daca perioada este lucrata pana la 05 iulie 2005 : vechime in munca se calculeaza proprotional cu durata timpului de munca

art.103 C.mun.
...
(3) În cazul salariatului care desfăşoară activitatea în temeiul unui contract individual de muncă cu timp parţial, stagiul de cotizare la sistemul public de asigurări sociale se stabileşte proporţional cu timpul efectiv lucrat conform legii.


2. daca perioada este lucrata pana la 05 iulie 2005 : vechime in munca 4 ani lucrati cu timp partial = 4 ani vechime in munca
Art. 106 C.mun.
(1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.

(2) Drepturile salariale se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.

Astfel, durata timpului de munca nu influenteaza calculul vechimii in munca si nici al stagiului de cotizare la pensie.

1 an lucrat cu c.i.m. cu timp partial = 1 an lucrat cu norma intreaga = 1 an vechime in munca = 1 an stagiu de cotizare la pensie.
Mulțumesc frumos pentru răspuns.
Revin cu o întrebare suplimentara la dumneavoastră.
Daca persoana respectiva a lucrat cu normă de 2 ore pe zi 4 ani, majoritatea înainte de 05-mai-2005, și alte câteva luni după 05-mai-2005, până în aprilie 2006, cum i se stabileste vechimea în muncă în ani, de către casa de pensii`?

Vă mulțumesc`!
Stagiul de cotizare calculeaza Casa de Pensii,,vechimea o poate calcula si un angajator.
Stagiul de cotizare calculeaza Casa de Pensii,,vechimea o poate calcula si un angajator.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua...daca sunt angajat cu 4 ore vechimea pt. pensie mi ... genigeni genigeni Buna ziua...daca sunt angajat cu 4 ore vechimea pt. pensie mi se calculeaza raportat la aceste ore?....trebuie sa lucrez doi ani pt.un an sau chiar daca am 4 ... (vezi toată discuția)
Am ieșit la pensie la 36 ani lucrați, 4 ani facultate si 10 ... Pensionarasoc Pensionarasoc Am ieșit la pensie la 36 ani lucrați, 4 ani facultate si 10 ani cu 2 ore pe zi ce punctaj primesc? (vezi toată discuția)