Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Daca am lucrat 4 ore pe zi ct se pune întrun an
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Daca am lucrat 4 ore pe zi ct se pune întrun an

1. daca perioada este lucrata pana la 05 iulie 2005 : vechime in munca este 6 luni

art.103 C.mun.
(3) În cazul salariatului care desfăşoară activitatea în temeiul unui contract individual de muncă cu timp parţial, stagiul de cotizare la sistemul public de asigurări sociale se stabileşte proporţional cu timpul efectiv lucrat conform legii.

2. daca perioada este lucrata dupa la 05 iulie 2005 : vechime in munca este de 1 an
Art. 106 C.mun.
(1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.

(2) Drepturile salariale se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.

Astfel, durata timpului de munca nu influenteaza calculul vechimii in munca si nici al stagiului de cotizare la pensie.

1 an lucrat cu c.i.m. cu timp partial = 1 an lucrat cu norma intreaga = 1 an vechime in munca = 1 an stagiu de cotizare la pensie.