Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime munca part-time
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime munca part-time

Buna ziua,

Un consilier juridic a lucrat la o firma privata timp de 1 an figurand cu un contract part-time incheiat pentru 2 ore/zi. Avand in vedere faptul ca, contractul part-time a fost incheiat doar pentru 2 ore/zi, vechimea in munca se considera 1 an sau se injumatateste la 6 luni ?

Multumesc ! (ar ajuta un cadru legal unde se specifica daca vechimea ramane tot 1 an sau se injumatateste)
Catalin66, utilizator
1. daca perioada este lucrata pana la 05 iulie 2005 : vechime in munca 3 luni

art.103 C.mun.
(3) În cazul salariatului care desfăşoară activitatea în temeiul unui contract individual de muncă cu timp parţial, stagiul de cotizare la sistemul public de asigurări sociale se stabileşte proporţional cu timpul efectiv lucrat conform legii.

2. daca perioada este lucrata dupa la 05 iulie 2005 : vechime in munca 1 an
Art. 106 C.mun.
(1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.

(2) Drepturile salariale se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.

Astfel, durata timpului de munca nu influenteaza calculul vechimii in munca si nici al stagiului de cotizare la pensie.

1 an lucrat cu c.i.m. cu timp partial = 1 an lucrat cu norma intreaga = 1 an vechime in munca = 1 an stagiu de cotizare la pensie.
Cornel Vasile, Consilier juridic