avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, Am o angajata in CCC, avand cim suspendat ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, Am o angajata in CCC, avand cim suspendat pana la ...

Buna ziua,
Am o angajata in CCC, avand cim suspendat pana la data de 22.11.2023. In data de 21.04.2023 a nascut al doilea copil. m-a anuntat ca doreste sa stea in CCC si pt cel de-al doilea copil si mi-a solicitat adevernta pentru obtinerea indemnizatiei. Avand in vedere ca se afla in CCC cand a nascut al doilea copil, ma puteti ajuta info privind completarea adeverintei la urmatoarea sectiune:
I. Referitor la îndeplinirea condiţiilor de acordare a concediului şi indemnizaţiei pentru creşterea copilului:
- a beneficiat de indemnizaţie de maternitate în perioada: (z z) (l l) (a a) (z z) (l l) (a a)
- cele 42 de zile din concediul de lăuzie se împlinesc la data de:
(z z) (l l) (a a)
- a beneficiat de indemnizaţie pentru creşterea copilului în
perioada: (z z) (l l) (a a) (z z) (l l) (a a)
- se aproba concediul pentru creşterea copilului incepând cu data de:
(z z) (l l) (a a)
Cel mai recent răspuns: mopy , utilizator 16:36, 17 Mai 2023
Nici nu-i trebuie adeverinta de la dvs ..ci de la AJPIS cu perioada primului CCC...de la angajator ii trebuie cererea de acordarea a CCC2 si decizia de suspendare a c.i.m.
perfect! va multumesc pentru clarificare!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ccc pentru tata, in cazul mamei studente - termene de depunere, documente necesare nastase_ina nastase_ina In urma hotararilor luate in familie am decis ca sotul meu sa intre in CCC. Eu sunt studenta,si nu am lucrat in cele 12 luni anterioare nasterii ... (vezi toată discuția)
Acordare indemnizatie pentru al 2-lea copil juliagrim juliagrim Sunt insarcinata si trebuie sa nasc in ianuarie 2015. Am un copil de 2 ani si 4 luni (nascut in Aprilie 2012), cu care sunt in al 3-lea an de ingrijire (e cu ... (vezi toată discuția)
Nasterea celui de-al doilea copil in timpul concediului de crestere a primului copil andrei_70 andrei_70 O angajata are contractul de munca suspendat pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani. Pe 11 mai 2015 trebuia sa revina la serviciu, insa a nascut ... (vezi toată discuția)