Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara, As dori sa stiu daca exista vreo lege prin ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara, As dori sa stiu daca exista vreo lege prin care se ...

Buna seara,
As dori sa stiu daca exista vreo lege prin care se poate solicita un duplicat al unei chitante privind plata impozitului (casa, teren etc) in urma pierderi acesteia.
Multumesc!
Cu stima!
Bună ziua,

Vă puteți întemeia pe dispozițiile Normele generale de întocmire şi utilizare a documentelor financiar-contabile, aprobate prin Ordinul Ministerului Finanțelor Publice nr. 2634/2015, corobat cu dispozițiile legii nr. 82/1991.

Însă, este posibil să nu puteți obține un duplicat, ci o copie de pe respectiva chitanță. De asemenea, contează și data întocmirii chitanței deoarece aceste înscrisuri se păstrează/arhivează pentru o anumită durată de timp.
Pt ce aveti nevoie? Poate e mai usor sa solicitati un certificat fiscal dacă vreți sa pastrati o dovada ca nu aveti datorii.
gi-jane2, moderator
Dacă ați plătit cash atunci va e suficient un certificat fiscal. Iar dacă ați plătit cu Cardul. Aveți extras de cont cu plata.