Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Aplicare Decizia ICCJ nr.2/13.03.2023
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Aplicare Decizia ICCJ nr.2/13.03.2023

Bună ziua. În data de 13.03.2023 ICCJ s-a pronunțat favorabil,prin RIL, în privința Legii197/2021 și a statuat recunoașterea, ope legis, a activităților desfășurate în prevederile art.30, alin.1, litera i, din Legea 263/2010 ca fiind încadrate în condiții speciale de muncă,așa cum a fost completată și modificată de Legea 197/2021. ICCJ a publicat în Monitorul Oficial al României la nr.371/02.05.2023 considerentele și motivarea Deciziei. Decizia ICCJ este obligatorie conform art. 517,alin.4,erga omnes,așa cum a fost completat de Legea 310/2018. Cu toate acestea angajatorii și Casele de Pensii refuză punerea în aplicare a acestei Decizii a ICCJ. Ce se poate face în acest caz? Cine îi poate obliga să intre în NORMALITATE și LEGALITATE? Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Puteti sesiza CNPP in scris, cu nr. de inregistrare/ data. Cel mai probabil se asteapta instructiuni de aplicare.
Decizia ICCJ este obligatorie pentru instante nu pentru institutiile publice care trebuie actionate in instanta.
Art.517,alin.4 din NCPC a fost completat și modificat prin Legea 310/2018,prin care s-a scos doar pentru instanțele de judecată. Noua formulare: este obligatorie din momentul publicării în Monitorul Oficial. Deci?

Cornel Vasile a scris:

Decizia ICCJ este obligatorie pentru instante nu pentru institutiile publice care trebuie actionate in instanta.

Am sesizat : Casa Județeană Vâlcea, Casa Națională de Pensii, Președintele Casei Naționale de Pensii și pe Ministrul Muncii. Acum aștept răspunsurile. În caz contrar sunt hotărât să fac Plângere Penală pentru abuz în serviciu.

POPA GHEORGHE a scris:

Puteti sesiza CNPP in scris, cu nr. de inregistrare/ data. Cel mai probabil se asteapta instructiuni de aplicare.