avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 242 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ROG CLARIFICARE! Perchezitia informatica, in cadrul ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

ROG CLARIFICARE! Perchezitia informatica, in cadrul unui dosar ...

ROG CLARIFICARE! Perchezitia informatica, in cadrul unui dosar penal, se face, din cate am inteles eu , in urma unui Mandat de perchezitie emis de procuror, care nu poate emite un astfel de mandat decat atunci cand este in posesia unui dosar penal ajuns deja la parchet. Corect? Daca este asa, in ce masura procedeaza regulamentar organele de politie care confisca dispozitive electronice INAINTE ca dosarul sa fie trimis la parchet? Adica, cu ce drept confisca ei obiecte fara sa existe un mandat de la procuror pentru ca ele sa fie perchezitionate? Asa, in ideea ca POATE procurorul va da mandat, este legal asa ceva? Nu este abuz al politiei romane?
Ultima modificare: Duminică, 21 Mai 2023
Hhh13580, utilizator
Buna seara,
Bunurile utilizate in vederea savarsirii unor infractiuni sunt supuse confiscarii speciale.
Totodata, bunurile care poarta urmele savarsirii unor infractiuni sunt supuse confiscarii.
APITOLUL II
Regimul măsurilor de siguranţă
Art. 112

Confiscarea specială

(1) Sunt supuse confiscării speciale:

a) bunurile produse prin săvârşirea faptei prevăzute de legea penală;

b) bunurile care au fost folosite, în orice mod, sau destinate a fi folosite la săvârşirea unei fapte prevăzute de legea penală, dacă sunt ale făptuitorului sau dacă, aparţinând altei persoane, aceasta a cunoscut scopul folosirii lor;

c) bunurile folosite, imediat după săvârşirea faptei, pentru a asigura scăparea făptuitorului sau păstrarea folosului ori a produsului obţinut, dacă sunt ale făptuitorului sau dacă, aparţinând altei persoane, aceasta a cunoscut scopul folosirii lor;

d) bunurile care au fost date pentru a determina săvârşirea unei fapte prevăzute de legea penală sau pentru a răsplăti pe făptuitor;

e) bunurile dobândite prin săvârşirea faptei prevăzute de legea penală, dacă nu sunt restituite persoanei vătămate şi în măsura în care nu servesc la despăgubirea acesteia;

f) bunurile a căror deţinere este interzisă de legea penală.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sechestru alina301186 alina301186 Imi poate spune si mie cineva care este diferenta dintre confiscat si sechestru? (vezi toată discuția)
Confiscarea drujbei Sanda2016 Sanda2016 Iti pot confisca padurarii drujba bun personal daca te gasesc cu lemne in padure? (vezi toată discuția)
Contrabanda cu tigari- masina si marfa confiscata AnaMariaCostea AnaMariaCostea Buna ziua!Am si eu o problema si as dori daca se poate sa ma ajutati.Am o cunostinta care a fost prinsa cu 200 de cartoane de tigari in oras cand incerca sa le ... (vezi toată discuția)